Czy jutro zapadnie decyzja w sprawie Ablyazova?
Już w czwartek 9 stycznia 2014 r. we francuskim sądzie w Aix-en-Provence odbędzie się kolejna rozprawa w procesie ekstradycyjnym kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, oskarżanego przez władze Kazachstanu o rzekome oszustwa finansowe. Tego dnia sąd ma rozpatrzyć zarówno ukraiński jak i rosyjski wniosek o wydanie Ablyazova.
Sprawa budzi szerokie zainteresowanie mediów oraz światowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, które podkreślają, że ekstradowanie dysydenta do Ukrainy bądź też Rosji, może oznaczać niemal automatyczne przekazanie go do Kazachstanu. Tam może czekać go niesprawiedliwy, motywowany politycznie proces, a także złe traktowanie czy nawet tortury.
Środowa depesza agencji informacyjnej Associated Press, opublikowana m. in. na stronach takich amerykańskich gazet jak The New York Times czy The Washington Post opisuje Mukhtara Ablyazova jako „[...] lidera opozycji kraju, który jest rządzony przez jednego człowieka od 1989 roku, byłego bankiera, oskarżanego o wyłudzenie miliardów dolarów, zatrzymanego 31 lipca na południu Francji przez siły specjalne policji [...]”. Artykuł opisuje też kulisy prześladowania Ablyazova oraz jego rodziny przez władze Kazachstanu. Prawnicy dysydenta, cytowani w niej, uważają, że sąd może zarówno zaakceptować jeden lub oba wnioski ekstradycyjne lub też je całkowicie odrzucić i ostatecznie uwolnić go.
- „Ekstradycja to zagadnienie związane zarówno z prawem, ale także z polityką” - przyznał agencji Associated Press, Jean-Pierre Mignard, jeden z prawników Mukhtara Ablyazova.
Z kolei córka Ablyazova - Madina - podkreśla, że niezależnie od wyroku jej ojciec dalej będzie sprzeciwiać się władzom Kazachstanu, a jego rodzina będzie go w tym wspierać.
Bez szans na sprawiedliwy proces w Kazachstanie?
Jaką decyzję podejmie w czwartek sąd? Pytanie pozostaje dalej otwarte. Jak podkreśla organizacja Human Rights Watch (HRW) w swojej notatce z 13 grudnia 2013 r.:
„Ablyazovowi, który uzyskał status uchodźcy w Wielkiej Brytanii, rzeczywiście grozi ostateczne odesłanie do Kazachstanu, jeżeli zostanie on przekazany do Ukrainy lub Rosji, a Francja jest zobowiązana do jego ochrony przed takim losem. Kazachstan nie ukrywa swoich zamiarów wykorzystania wszelkich środków prawnych, by doprowadzić do sprowadzenia Ablyazova do kraju, by móc postawić go przed kazachstańskim sądem”.
HRW nie ma też wątpliwości, co może czekać dysydenta, jeśli jednak trafi on do Kazachstanu. W tej samej notatce organizacja ta zaznacza, że „jeżeli Ablyazov zostanie sprowadzony do Kazachstanu, będzie on narażony na poważne niebezpieczeństwo okrutnego traktowania oraz na rażące naruszenie prawa do uczciwego procesu”.
Więcej na temat
-
27Prokurator miasta Aix-en-Provence przyznaje, iż w toku podejmowania decyzji o ekstradycji Mukhtara Ablyazova popełniono błędy
lut -
16„Le Monde”:francuski sąd zezwala na ekstradycję Mukhtara Ablyazova do Rosji
sty -
15KyivPost: kazachstańscy prokuratorzy: Ablyazov nie może być ekstradowany bez zgody Francji
sty -
09Ablyazov zamierza odwołać się od decyzji sądu w Aix-en-Provence w sprawie jego ekstradycji
sty -
13Reuters: francuski prokurator wzywa do ekstradycji
gru
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Human Rights Watch: Francuski sąd rozmyśla nad sprawą kazachskiego krytyka, któremu grozi ekstradycja (.pdf, 0.19 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)