Spotkanie z konsulem generalnym Francji w Ałmaty
Liderzy kilku organizacji społecznych Kazachstanu zwrócili się z apelem w sprawie Mukhtara Ablyazova do konsula generalnego Francji w Ałmaty - Patricka Renarda. Działacze wyrazili swój brak zrozumienia wobec decyzji ekstradycyjnej sądu w Aix-en-Provence, zezwalającej na wydanie dysydenta do Rosji i Ukrainy. Poprosili też władze Francji o przyjrzenie się aspektowi politycznemu procesu, który przez ostatnie miesiące przykuwał uwagę światowej opinii publicznej.
W południe, 14 stycznia 2014 roku przed budynkiem Konsulatu Generalnego Francji w Ałmaty zebrała się grupa około trzydziestu osób. Z szefem placówki dyplomatycznej Patrickiem Renardem spotkali się: niezależny polityk Zhasaral Kuanyshalin, szef fundacji «Ar. Rukh. Khak» Bakhytzhan Toregozhina, szef organizacji społecznej «Libertin» Galym Ageleuov, fundacji «Balga» Marat Zhanuzakov oraz współpracownik Biura Praw Człowiek Yerlan Kaliev.
Konsulowi generalnemu przekazane zostało oświadczenie skierowane do prezydenta Francji, szefa rządu i ministra sprawiedliwości, podpisane przez obywateli Kazachstanu. Wyrażono w nim żal z powodu tego, że francuski sąd nie wziął pod uwagę wielu okoliczności sprawy opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova i wyraził zgodę na jego ekstradycję do Rosji i na Ukrainę. Podczas spotkania Patrick Renard zaznaczył, że sąd we Francji jest instytucją niezależną i siły polityczne nie mogą wywierać na niego nacisku. Wyjaśnił także procedurę rozpatrzenia sprawy: na apelację przeznacza się trzy miesiące, a jeśli wystąpią trudności, to termin może być przedłużony. Jeśli decyzja sądu w Aix-en-Provence pozostanie bez zmian, to zostanie ona przekazana do zatwierdzenia przez ministra sprawiedliwości. Następnie adwokaci mogą zaskarżyć wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.
Konsul podkreślił też, że stronnicy opozycjonisty niepotrzebnie boją się o jego ekstradycję do Kazachstanu. W jego mniemaniu jest ona bowiem niemożliwa. Renard argumentował to tym, że zarówno Rosja, jak i Ukraina są członkami Rady Europy i jeżeli ośmielą się naruszyć porozumienia wynikające z tego związku, to będą miały duże problemy na arenie międzynarodowej. Zdumienie Konsula wyzwał z kolei fakt, że nie była podnoszona kwestia statusu uchodźcy politycznego, który Mukhtar Ablyazov uzyskał w Wielkiej Brytanii. Patrick Renard uważa, że podczas rozpatrywania apelacji powinno zostać wystosowane odpowiednie zapytanie do Londynu z Francji. Jeżeli status będzie potwierdzony, to kwestia ekstradycji Ablyazova powinna być odłożona, a decyzja sądu w Aix-en-Provence - anulowana.
Więcej na temat
-
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze -
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze
Powiązane galerie
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Raport: Rola okrytego złą sławą prokuratora V. Guzyra w sprawie S. Shalabayeva (.pdf, 1.54 MB)
- Raport: Fakty świadczące o sfabrykowaniu sprawy Mukhtara Ablyazova w Rosji: prześladowanie Tatiany Paraskevich i Artura Trofimova (.pdf, 1.28 MB)
- Uczestnik skandali korupcyjnych Vladimir Guzyr wydał decyzję stwierdzającą „legalność” i “zasadność” wniosku o ekstradycję Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)