Muratbek Ketebayev

Jeden z przywódców partii „Alga!” wraz z Vladimirem Kozlovem. Były współpracownik Mukhtara Ablyazova. Szukał poparcia dla sprawy strajkujących pracowników naftowych w mieście Zhanaozen. Został oskarżony o przygotowywanie zamachów terrorystycznych wraz z Aleksandrem Pavlovem i Mukhtarem Ablyazovem w Almaty w 2012 r.

Alga!Największa partia opozycyjna w Kazachstanie

Alga! powstała w 2005 r. po tym jak zdelegalizowana została partia Demokratyczny Wybór Kazachstanu. Od tego czasu władze konsekwentnie odmawiają jej prawa do rejestracji, pomimo spełniania ustawowych wymogów. Alga! jest najbardziej liczącą się siłą opozycyjną w kraju.

Obecnie Kazachstan poszukuje go za działalność antypaństwową „w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu oraz zagrażających bezpieczeństwu, w celu obalenia porządku konstytucyjnego" (art. 170 i 235 KK RK). Został aresztowany w dniu 13 czerwca 2013 r. Obecnie prokuratura okręgowa w Lublinie prowadzi wobec niego postępowanie ekstradycyjne. Ketebayev został zwolniony po przesłuchaniu, a prokuratura oświadczyła, że najprawdopdoobniej wyda dla sądu opinię stwierdzającą, że cała sprawa przeciwko niemu była umotywowana politycznie.  Od stycznia 2013 r., oczekuje decyzji w sprawie przyznania mu azylu w Polsce. W lipcu 2013 r. strona kazachstańska zwróciła się z wnioskiem do prokuratury o weryfikację autentyczności paszportu, co mogło stanowić próbę powtórzenia scenariusza deportacji Shalabayevej.

Decyzją Urzędu do Spraw Cudzoziemców, 9 grudnia 2013 r. Muratbek Ketebayev otrzymał w Polsce status uchodźcy.