Włochy przyznają Almie Shalabayevej status uchodźcy
© mukhtarablyazov.org 16.04.2014

Rzym, 18 kwietnia 2014r. – Komisja Terytorialna ds. Przyznawania Statusu Ochrony Międzynarodowej w Rzymie przyznała Almie Shalabayevej i jej córce, Alui, “status uchodźcy w rozumieniu art. 1 Konwencji Genewskiej”.

Dzisiejsza decyzja potwierdziła zatem, że wniosek, dla którego uzyskano już wcześniej rozpatrzenie w trybie priorytetowym ze względu na szczególną wagę i delikatny charakter tej sprawy, był jak najbardziej zasadny.

“Czerpiemy wiele satysfakcji z faktu, że przyznano dzisiaj naszej klientce, Almie Shalabayevej, status uchodźcy”, powiedział Mecenas Anton Giulio Lana, Sekretarz Generalny Forensic Union for the Protection of Human Rights (UFTDU). “Komisja Terytorialna w Rzymie pozytywnie rozpatrzyła wniosek złożony przez Almę, zapewniając jej i jej córce międzynarodową ochronę ze strony państwa włoskiego”, wyjaśnia prawnik.

Na podstawie dzisiejszej decyzji matce i córce zostaną wydane dwa pozwolenia na pobyt ważne przez 5 lat (odnawialne z chwilą wygaśnięcia): przyznanie statusu uchodźcy de facto oznacza zrównanie w prawach z obywatelami włoskimi.

“Komisja Terytorialna, po długiej i złożonej debacie, potwierdziła istnienie uzasadnionej obawy prześladowania Shalabayevej ze strony Kazachstanu, w związku z wydarzeniami, które uniemożliwiły jej powrót do ojczyzny”, Anton Giulio Lana i Alessio Sangiorgi - z kancelarii Lana – Lagostena Bassi.

“Po dramatycznych wydarzeniach, które spotkały Shalabayevą i jej córkę, przyznanie statusu uchodźcy z pewnością stanowi pozytywny przejaw zaangażowania Włoch na poziomie międzynarodowym”, podsumowuje Mecenas Lana.

  • Reakcje świata