PROCESY

Mukhtar Ablyazov popadł w osobisty konflikt z prezydentem Kazachstanu, Nursultanem Nazarbayevem, z jednej strony sprzeciwiając się oddaniu udziałów w swoim prywatnym banku państwu, z drugiej aktywnie wspierając działalność opozycyjną. W wyniku sporu Ablyazov niejednokrotnie przebywał w więzieniach i obozach pracy. W 2009 roku Prokuratura Generalna w Kazachstanie rozpoczęła postępowanie przeciwko Mukhtarovi Ablyazovovi, oskarżając go o malwersacje finansowe w prowadzonym przez niego banku. Wkrótce po opuszczeniu przez Ablyazova Kazachstanu, we wrześniu 2009 roku nowy zarząd banku rozpoczął składanie pozwów przeciwko Ablyazovowi do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii. Równocześnie Kazachstan usiłuje ekstradować Ablyazova używając przy tym instrumentów Interpolu oraz współpracując z Federacją Rosyjską i Ukrainą. W lipcu 2013 roku Ablyazov został zatrzymany we Francji, obecnie toczy się postępowanie w sprawie jego ekstradycji do Kazachstanu.

 • KAZACHSTAN Oskarżenia

  W związku z kontynuowaniem działalności politycznej w 2009 r. Ablyazov ponownie popadł w niełaskę prezydenta Nazarbayeva. Prokuratura Generalna w Kazachstanie rozpoczęła postępowanie przeciwko byłym szefom BTA, w tym Ablyazovovi, oskarżając ich o przywłaszczenie mienia, sformowanie zorganizowanej grupy przestępczej oraz legalizację nielegalnie nabytych środków.

  więcej
 • WIELKA BRYTANIA Proces

  Ablyazov opuścił Kazachstan w obawie przed represjami, zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie w w lipcu 2011 r. uzyskał azyl polityczny. Od 2009 r., nowe kierownictwo znacjonalizowanego banku BTA wniosło do sądów angielskich 11 pozwów przeciwko Ablyazovowi.

  więcej
 • FRANCJA Aresztowanie

  31 lipca 2013 r. M. Ablyazov został zatrzymany na południu Francji, w miejscowości Mouans-Sartoux, około 8 km na północ od Cannes. Francuskie siły specjalne aresztowały Ablyazova na podstawie zawiadomienia Interpolu. Jednocześnie ukraińskie organy ścigania wystosowały wniosek o jego ekstradycję.

  więcej
 • PLIKI DO POBRANIA Dokumenty

  Sekcja agreguje dokumenty związane ze sprawą Ablyazova, w tym dokumenty prawne, opinie ekspertów, zeznania z procesów sądowych.

  więcej