Ketebayev: Tajne memorandum Putina i Nazarbayeva
Muratbek Ketebayev na swoim profilu na Facebooku opublikował post, w którym twierdzi, że jeszcze w 2009 roku Nazarbayev oraz Putin zawarli tajne memorandum. Rozmowa miała się odbyć na osobistą prośbę kazachstańskiego prezydenta. Według Ketebayeva już wtedy Putin miał obiecać pomoc w schwytaniu głównego oponenta Nazarbayeva, Mukhtara Ablyazova.
Ketebayev powołuje się na swoje źródło w Kazachstanie. Jednocześnie zwrócił się z uzyskaną informacją do prawników Ablyazova, którzy reprezentują dysydenta w procesie toczącym się we Francji.
„Nie wiem, czy francuscy adwokaci Mukhtara Ablyazova o tym wiedzą, ale mam nadzieje, że ta informacja do nich dotrze i być może pomoże im przekonać francuskich sędziów o tym, że były prezes BTA Banku nie jest złodziejem, który ukradł pieniądze z banku i zbiegł z nimi zagranicę, a głównym politycznym oponentem kazachstańskiego dyktatora, płacącym cenę za odmowę grania według reguł ustanowionych przez Astanę. Tak niebezpieczny i nieugięty [Ablyazov], że Nursultanowi Nazarbayevowi przyszło zwrócić się z osobistą prośbą do Vladimira Putina, żeby rosyjska władza pomogła kazachstańskim kolegom dostać Mukhtara Ablyazova z zagranicy”.
Według informacji Ketebayeva, Nazarbayev miał poprosić Putina o pomoc w czasie ich rozmowy w czerwcu 2009 roku. Negocjacje prezydenta Kazachstanu i premiera Rosji miały być protokołowane. Jak zwraca uwagę Ketebayev, protokół został zakwalifikowany jako tajny i wysłany do realizacji do rosyjskiego MSW.
Samruk-Kazyna
- Fundusz majątkowy i spółka akcyjna, do której należy większość najważniejszych sektorów gospodarki Kazachstanu
- Państwo jest jedynym akcjonariuszem funduszu
- Funkcję Prezesa Zarządu pełnił były zięć Nazarbayeva, Timur Kulibayev
Jak podaje Ketebavey w sprawie Ablyazova i rosyjskich aktywów BTA spotykało się także kierownictwo funduszu Samruk-Kazyna oraz BTA Banku z wicepremierem FR, I. Shuvalovem i merem Moskwy S. Sobyaninem. Przedstawiciele Generalnej Prokuratury FR i departamentu śledczego MSW RF mieli też w czerwcu 2012 r. odwiedzić Almaty (gdzie znajduje się główne biuro BTA) i spotkać się z kierownictwem banku. Po stronie kazachskiej w spotkaniach uczestniczyli m.in. zastępczyni prokuratora generalnego RK Kravchenko, czy wiceprezes BTA Beysenbayev.
Ketebayev wyraził nadzieję, że dowody na sojusz dyktatorów zdołają przekonać francuskich sędziów o tym, że sprawa ma polityczny i prawnych charakter, a nie – jak utrzymuje Akorda – gospodarczy i kryminalny. Jest na odwrót, wskazuje Ketebayev – to Akorda i Nazarbayev ograbili dysydenta i odebrali mu bank.
Więcej na temat
-
14Francja ekstraduje Ablyazova na żądanie Moskwy. Mediapart o sprawie kazachskiego dysydenta
mar -
14Francja ekstraduje Ablyazova na żądanie Moskwy. Mediapart o sprawie kazachskiego dysydenta
mar -
24Raport: Sprawa Mukhtara Ablyazova w Ukrainie
mar -
03Minęło sześć lat od przejęcia BTA Banku
lut -
03List Ablyazova do Duvanova. Część II
lut
Powiązane galerie
Powiązane publikacje
- Raport: Analiza dokumentów w sprawie Mukhtara Ablyazova (.pdf, 0.38 MB)
- Raport: Sprawa Mukhtara Ablyazova w Ukrainie (.pdf, 1.09 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Raport: Rola okrytego złą sławą prokuratora V. Guzyra w sprawie S. Shalabayeva (.pdf, 1.54 MB)
- Raport: Fakty świadczące o sfabrykowaniu sprawy Mukhtara Ablyazova w Rosji: prześladowanie Tatiany Paraskevich i Artura Trofimova (.pdf, 1.28 MB)