Kazachski opozycjonista na wolności
© mukhtarablyazov.org 30.07.2014

We wtorek 29 lipca hiszpański sąd zezwolił, by współpracownik kazachstańskiej opozycji Alexandr Pavlov wyszedł na wolność za kaucją. Dla Pavlova to pierwsza realna zmiana jego położenia. Od 1 czerwca 2013 r. przebywał on za kratami zakładu karnego o podwyższonym rygorze, skąd obserwował sądowe batalie o swoją ekstradycję do Kazachstanu i azyl w Hiszpanii.  Teraz będzie odpowiadał z wolnej stopy.

Informacja, którą podała adwokat Pavlova, Maria Costa stanowi zwrot w nastawieniu władz administracyjno-sądowych w jego sprawie. Podpisani pod decyzją sędziowie ocenili, że obecnie ryzyko, że Pavlov ucieknie jest „ograniczone do minimum, jeśli nie do zera”. Tydzień wcześniej, a orzeczeniu, w którym sąd Audiencia Nacional zdecydował o wznowieniu sprawy azylowej Pavlova przed Biurem ds Azylu i Uchodźctwa (OAR), sędziowie uznali, że informacje o rzekomym „niebezpieczeństwie” Pavlova dla porządku publicznego od początku były niewiarygodne. To właśnie ta kontrowersyjna ocena służby wywiadowczej CNI, zawarta w wielokrotnie podważanym raporcie, była podstawą uznania żądania ekstradycji do Kazachstanu przez sąd, a później Radę Ministrów. Wypuszczenie Pavlova, aby odpowiadał z wolnej stopy budzi nadzieje na przełom w odbiorze jego sprawy – dotąd władze hiszpańskie nie uznawały jej politycznego charakteru.

Pavlov opuści mury więzienia jak tylko na sądowe konto wpłynie kwota 30 tys. euro. Będzie musiał co tydzień meldować się na posterunku policji najbliższym w stosunku do miejsca zamieszkania. Nie będzie też mógł opuszczać Hiszpanii – jego paszport zostanie zarekwirowany na czas toczącego się procesu .

„Alexandr Pavlov został aresztowany w Hiszpanii 1 czerwca 2013 roku na wniosek władz Kazachstanu. Domagają się one jego ekstradycji pod sfabrykowanymi zarzutami kryminalnymi. Prawdziwym powodem jego prześladowania są bliskie związki z Mukhtarem Ablyazovem – politycznym wrogiem numer 1 prezydenta Nursułtana Nazarbayeva. Władze związane z dyktatorem liczą, że uzyskają od Pavlova, który był ochroniarzem opozycjonisty, obciążające go zeznania. W tym celu nie zawahają się zastosować najcięższych, legalnych i nielegalnych środków nacisków, w tym tortur. Pavlov złożył wniosek o azyl w Hiszpanii w obawie o własne życie po ewentualnym wydaniu do Kazachstanu” – skomentowała Lyudmyla Kozlovska , Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog, która od ponad roku domagała się uwolnienia Pavlova.

„Fundacja Otwarty Dialog dziękuje osobom i instytucjom, które szczególnie przyczyniły się do zwolnienia Alexandra Pavlova z więzienia: Isabel Santos, przewodniczącej Komitetu ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, hiszpańskim posłom Irene Lozano i José Ignacio Sánchezowi, dziennikarzom José Maríi Irujo (El País), Rafaelowi Panadero (CadenaSER), hiszpańskiemu oddziałowi Amnesty International, licznym posłom Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów Polski, Włoch, Hiszpanii, którzy domagali się sprawiedliwości dla poszkodowanego obywatela Kazachstanu” – dodała Kozlovska.

Choć wypuszczenie Pavlova z więzienia budzi nadzieję na pozytywne zakończenie jego sprawy azylowej, wcześniejsze zwrócenie jej do urzędu podlegającemu hiszpańskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych rodzi obawy o dalsze naciski polityczne. Krąg lobbystów na rzecz ekstradycji Pavlova poszerzył się po podpisaniu hiszpańsko-kazachstańskich umów handlowych, jakie zawarto podczas wizyty premiera Mariano Rajoya w Astanie na przełomie września i października 2013 r. Natomiast 19 lutego br. rząd hiszpański podjął próbę nielegalnego, potajemnego wykonania ekstradycji, aby uniemożliwić jej ewentualne wstrzymanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

  • Reakcje świata