Tomasz Makowski apeluje do Francois Hollande’a © mukhtarablyazov.org

Poseł na Sejm RP Tomasz Makowski w liście do prezydenta Francji Francois Hollande’a zaapelował o „daleko posuniętą wstrzemięźliwość we współpracy z Republiką Kazachstanu dopóki kraj ten nie wstąpi na drogę prowadzącą do poszanowania praw człowieka i przemian demokratycznych”. Pismo zostało wysłane w związku z grudniową wizytą prezydenta Francji w Kazachstanie.

Makowski podkreślił, że z zadowoleniem przyjął informację o tym, że Francja wstrzymała dostawę okrętów typu Mistral do Federacji Rosyjskiej ze względu na sytuację na Ukrainie. Poseł wyraził jednak zaniepokojenie z dotyczące współpracy z krajami autorytarnymi, szczególnie w kontekście zaplanowanej wizyty w Kazachstanie.

W liście poruszona została kwestia niedopuszczalnych praktyk wykorzystywania przez Rosję i Kazachstan Interpolu, w celu ścigania w Europie przeciwników politycznych takich jak Mukhtar Ablyazov oraz osób z nim związanych takich jak Muratbek Ketebayev, Alexandera Pavlov czy Tatiana Paraskevich.

Poseł obawia się, że „Kazachstan wykorzystując argumenty ekonomiczne, kusząc podpisaniem lukratywnych kontraktów z francuskimi firmami, będzie dążył do podpisania z Francją umowy o ekstradycji, pozwalającej mu na efektywne ściganie oponentów politycznych”.

Pobierz polskie tłumaczenie

pobierz