Mogherini odpowiada na apel eurodeputowanych w sprawie kazachstańskich dysydentów © mukhtarablyazov.org

Wysoka Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federica Mogherini odpowiedziała na list europosłanek Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim w sprawie masowego nadużywania systemu Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej (Interpol) przez kazachstańskie władze. 

W swoim piśmie Ana Gomes z Portugalii oraz Marju Lauristin z Estonii zwróciły uwagę m.in. na przypadki dwóch kazachskich dysydentów, Mukhtara Ablyazova we Francji oraz Muratbeka Ketebayeva w Hiszpanii, którzy zostali aresztowani na podstawie politycznie motywowanych wniosków wystosowanych do Interpolu przez władze Kazachstanu oraz inne współpracujące z nimi, tak jak w przypadku Rosji.

W odpowiedzi Mogherini przekonuje, że zna przebieg spraw kazachstańskich opozycjonistów. W tych kwestiach Europejska Służba Działań Zewnętrznych odpowiadała już wcześniej na pytania eurodeputowanych. Jednocześnie Wysoka Przedstawicielpodkreśliła, że decyzje dt. ekstradycji leżą w gestii państw członkowskich UE i są regulowane przez ich wewnętrzne prawo orazumowy międzynarodowe. Zapewniła jednak, że UE będzie dalej przyglądać się sytuacji praw człowieka w Kazachstanie i wykorzystywać każdą możliwą okazję by zachęcać tamtejsze władze do respektowania ich międzynarodowych zobowiązań. 

Jednocześnie, Mogherini wezwała do dalszego dialogu w tej sprawie z Parlamentem Europejskim, w tym szczególnie w ramachDelegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Kazachstan. 

pobierz