T. Zdechovsky apeluje do czeskich ministrów ws. naruszeń Interpolu © mukhtarablyazov.org

Czeski europarlamentarzysta i członek Komitetu ds. Wolności, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Tomas Zdechovsky (Europejska Partia Ludowa) wystosował list do ministrów spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i sprawiedliwości Republiki Czeskiej w sprawie naruszeń systemu międzynarodowej policji. Zdechovsky opisał nadużycia mechanizmów Interpolu przez kraje takie jak Chiny, czy Kazachstan, które sięgają po tzw. „czerwony alert” by prześladować aktywistów i oponentów reżimów. 

Zdechovsky zwrócił uwagę na przypadki dwóch aktywistów z Kazachstanu i Chin, ściganych za pomocą „czerwonego alertu”. Ich powrotu do krajów macierzystych domagają się władze kazachskie i chińskie. Dolkun Isa, jeden z liderów Ujgurów walczących o prawa tej grupy etnicznej w Turkiestanie Wschodnim, oskarżany jest m.in. o terroryzm. Mukhtar Ablyazov, kazachstański opozycjonista, uznawany za osobistego wroga prezydenta Nazarbayeva, jest poszukiwany przez Interpol pod zarzutem oszustwa, nadużycia władzy i fałszerstwa.

Z powodu braku mechanizmów kontrolnych Interpol stał się wygodnym instrumentem prześladowania oponentów politycznych. W przypadku Ablyazova, ochrony nie zdołałał mu zagwarantować nawet status azylanta politycznego przyznany mu przez Wielką Brytanię.

pobierz