Eksportujmy demokrację, mamy dobrą markę
© mukhtarablyazov.org 29.01.2013

Warszawa, 29 stycznia 2013 – Polskie doświadczenia demokratyczne powinny być towarem eksportowym tak samo jak towary czy usługi. Do takich wniosków doszli uczestnicy konferencji z okazji pierwszej rocznicy uwięzienia Vladimira Kozlova – lidera kazachskiej opozycji zorganizowanej przez Fundację Otwarty Dialog.

 Konferencja „ROK OD UWIĘZIENIA VLADIMIRA KOZLOVA – Jak Nazarbajew przygotowuje się do oddania władzy” została zorganizowana przez Fundację Otwarty Dialog. Sytuację społeczną i gospodarczą w największym kraju Azji Centralnej skomentowali polscy politycy obserwujący sytuację w Kazachstanie – współorganizator spotkania, eurodeputowany Piotr Borys (PO/EPP), poseł Marcin Święcicki (PO) oraz przedstawiciel niezależnych mediów z Kazachstanu, redaktor Igor Vinyavsky.

Eurodeputowany Piotr Borys wyraził swoje przekonanie, że polskie doświadczenie

w przechodzeniu drogi od państwa, w którym strzelano do robotników do rozwiniętej demokracji może stać się naszym towarem eksportowym: „Polskie doświadczenia zakresie decentralizacji, pluralizacji mediów, reform w obszarze tak gospodarczym jak i społecznym, to wielki skarb doświadczeń, które należy eksportować razem z polskim biznesem”. Borys potwierdził również, że wciąż będzie apelował o przyznanie Kozlovowi amnestii.

Poseł Marcin Święcicki podkreślił, że zapoznanie się z polskim doświadczeniami przemian „mogłoby pomóc władzom Kazachstanu zrozumieć, że z takich trudnych sytuacji, które się wymykają spod kontroli czy tragicznie kończą, są pozytywne wyjścia”, a skorzystanie z polskiego dorobku „pozwala na dokonanie pojednania politycznego i społecznego w szybszym tempie”.

O „czarnym poniedziałku” 23 stycznia 2011 r. opowiedział Igor Vinyavsky redaktor zdelegalizowanego tygodnika Vzglyad. Vinyavsky wówczas został aresztowany razem z Kozlovem. Jak sam mówi, była to kara od władz, ponieważ jego gazeta nie dostosowała się do narzuconej blokady informacyjnej i relacjonowała okoliczności masakry robotników w Zhanaozen z grudnia 2011 roku. Dziś Vinyavski jest w Polsce uchodźcą politycznym, a wolność zawdzięcza uchwaleniu przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie Kazachstanu (m.in. dzięki staraniom Piotra Borysa). Jednak jego gazeta od grudnia 2012 r. została decyzją władz zamknięta. Kozlov odbywa karę 7,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej na Syberii.

Przewodniczący Rady Fundacji, Bartosz Kramek, wysunął hipotezę, że działania władz kazachskich obejmujące zmiany legislacyjne, uderzenie w środowiska niezależne oraz duże rotacje personalne, m.in. ostatnie zmiany na stanowiskach premiera, szefa administracji prezydenta, szefa sztabu generalnego, mają związek z szykowaniem gruntu do zmiany we władzy. Istnieją przypuszczenia, że w ciągu paru miesięcy obowiązki od schorowanego Nazarbajewa przejmie siostrzeniec, Akhmetzhan Yessimov.

Z okazji pierwszej rocznicy uwięzienia Vladimira Kozlova, zaprezentowano poświęcony mu serwis internetowy vladimirkozlov.org, który zawiera informacje o losie więźnia politycznego, m.in. jego więzienne zapiski, materiały źródłowe, wskazówki jak można mu pomóc oraz agreguje reakcje opinii międzynarodowej w związku z jego przypadkiem.

  • Reakcje świata