Warszawiacy złożyli życzenia dyktatorowi
© mukhtarablyazov.org 08.07.2013

Warszawa 8 lipca 2013. Z okazji 72. urodzin autorytarnego Prezydenta Kazachstanu – Nursułtana Nazarbajewa, w warszawskim Parku Fontann odbył się happening „Święto dyktatorów”. Setki warszawiaków złożyło satrapie życzenia oraz dowiedziało się o łamaniu praw człowieka przez władze Kazachstanu.

Impreza mająca na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na łamanie praw człowieka w Kazachstanie, odbyła się po raz drugi. Tak jak przed rokiem okazją do opowiedzenia o trudnej sytuacji Kazachów były urodziny rządzącego „twardą ręką” od ponad 20. lat prezydenta Nazarbajewa.

W tym roku setki włączyło się w tworzenie największej urodzinowej kartki dla dyktatora. Wśród życzeń składanych przez wszystkie pokolenia warszawiaków dyktatorowi znalazły się najróżniejsze ich wersje. Od klasycznych „sto lat” przez rysunki od najmłodszych i wiersze od starszych gości, po dosadne „udław się” i wyrafinowane „nie bądź jak Borat”, „dobrych doradców” czy „historia Cię rozliczy”. Wszystkie życzenia trafiły do Ambasady Republiki Kazachstanu w Warszawie.

W ramach zobrazowania swoich uczuć do dyktatora warszawiacy chętnie włączali się w przeciąganie Nazarbajewa na stronę demokracji. Inspiracją do performansu były urodziny generała Jaruzelskiego, którego autorytarne rządy ustąpiły ustrojowi demokratycznemu dzięki solidarności całego narodu.

Na happeningu pojawili się także przedstawiciele Stowarzyszenia Młodzieży Kazachstańskiej w Polsce "Bars” oraz mieszkańcy miasta Uralsk z Kazachstanu, studiujący w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia.

https://drive.google.com/folderview?id=0BxDZmy6rkPfPeUtYZ3JZenkzRms&usp=sharing

  • Reakcje świata