O stronie

Strona mukhtarablyazov.org to projekt Fundacji Otwarty Dialog mający na celu przedstawienie opozycyjnego polityka i biznesmena z Kazachstanu Mukhtara Ablyazova.

Ablyazov jest jednym z pierwszych poważnych oponentów politycznych prezydenta Nursultana Nazarbayeva, w Kazachstanie zyskał miano wroga publicznego numer jeden. Parlament Europejski oraz Amnesty International uznały Ablyazova za więźnia sumienia. 

Strona powstała w momencie kiedy uprowadzono żonę i 6-letnią córkę Mukhtara Ablyazova z Włoch do Kazachstanu. Wcześniej Fundacja Otwarty Dialog wspierała kazachskich opozycjonistów takich jak Kozlov, Atabayev, czy Vinyavsky. Jednak w związku z bezprawną deportacją Almy Shalabayevey, Ablyazov i jego rodzina stali się kolejną ofiarą prześladowań.

Na stronie mukhtarablyazov.org możecie Państwo znaleźć życiorys polityka, informacje dotyczące jego działalności politycznej, wspierania opozycji, represji stosowanych przez władze Kazachstanu. Zamieszczamy również materiały źródłowe, m.in filmy, zdjęcia, skany dokumentów i artykuły prasowe.

Poprzedni projekt dotyczy Vladimira Kozlova skazanego w październiku 2012 roku na siedem i pół roku pozbawienia wolności w związku ze swoją działalnością polityczną.