Apel Almy Shalabayevey do premiera Włoch
© mukhtarablyazov.org 12.06.2014

Szanowny Panie Premierze Renzi,

Zwracam się do Pana w związku pańską wizytą w Kazachstanie zaplanowaną na ten tydzień. Chciałabym zwrócić pańską uwagę na okoliczności, które zmusiły mnie, by tak obawiać się o swoje życie i życie mojej córki, kiedy w ubiegłym roku zostałyśmy wysłane z powrotem do Kazachstanu. Okoliczności te trwają nadal, a mój kraj wciąż wrogo odnosi się do każdej myśli, którą można by potraktować jako krytykę istniejącego reżimu. 

Zwracam się do Pana z apelem, aby wykorzystał Pan swoją wizytę w Kazachstanie do ponownego podkreślenia i powtórzenia podczas pańskich spotkań z kazachstańskimi władzami, że Europa wciąż krytycznie odnosi się do łamania praw człowieka i wolności słowa w Kazachstanie, i że potrzebne są pozytywne zmiany, aby Kazachstan zaczął szanować swoje międzynarodowe zobowiązania. 

Jak Panu wiadomo, mój mąż Mukhtar Ablyazov, jeden z głównych działaczy opozycyjnych w Kazachstanie, przebywa obecnie w więzieniu we Francji, oczekując na decyzję w sprawie prawdopodobnej ekstradycji do Rosji lub na Ukrainę. Jego były pracownik ochrony i dawny przyjaciel naszej rodziny Alexandr Pavlov, znajduje się obecnie w więzieniu w Hiszpanii, czekając na decyzję w sprawie odesłania go do Kazachstanu, gdzie grożą mu tortury, a nawet śmierć. Pozostali byli koledzy mojego męża, którzy obecnie mieszkają w Europie, także są prześladowani. Niektórzy z nich, jak na przykład Muratbek Ketebayev albo Tatyana Paraskevich, uzyskali ochronę w krajach europejskich. We wszystkich powyższych przypadkach władze Kazachstanu decydowały się na działania ostateczne, często przy tym łamiąc prawo, aby wywierając presję na miejscowe władze sądownicze w państwach członkowskich Unii Europejskiej, doprowadzić do ekstradycji ludzi związanych z moim mężem.

W chwili obecnej sytuacja w Kazachstanie jest nadzwyczaj niepokojąca. Po tragedii w Zhanaozen w grudniu 2011 r., kiedy strzelano do strajkujących robotników, władze rozpoczęły kampanię, której celem jest zdyskredytowanie i zdławienie wszelkich niezależnych głosów w kraju. Wszyscy, którzy odmówili podporządkowania się reżimowi, zostali poddani olbrzymim naciskom, represjom i spotkali się z nieprawdziwym oskarżeniami. Niezależni dziennikarze otrzymywali groźby kierowane wobec członków ich rodzin. W ciągu ostatnich miesięcy autorzy portali informacyjnych i blogów, należący do ostatnich bastionów demokratycznej myśli, stawali się ofiarami regularnie odbywających się zatrzymań trwających od siedmiu do czternastu dni. Powodem zawsze była wykonywana przez nich praca i próba obiektywnego przekazu informacji o wydarzeniach w kraju.

Aktywiści, prawnicy i obrońcy praw człowieka są przetrzymywani w więzieniach, aby przeszkodzić im w realizacji prawa do wspierania reform, których celem jest przestrzeganie podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich w kraju. Całkiem niedawno jeden z takich aktywistów, Vadim Kuramshin ogłosił strajk głodowy na znak protestu przeciwko agresywnemu i brutalnemu traktowaniu, jakiemu został poddany w więzieniu. Tortury stanowią powszechną praktykę w wielu więzieniach. 

NGO, dziennikarze i aktywiści żyją w nieustannym strachu przed przeszukaniami, jakie policja albo służby specjalne prowadzą w ich biurach, konfiskując przy tym należące do nich mienie. Zostały sparaliżowane wszelkie przejawy aktywności obywatelskiej. Ludzie wiedzą, że jeśli znajdą się przed obliczem sędziego, to nie mogą liczyć na sprawiedliwy proces.

W takich warunkach żyją ludzie w moim kraju, dokąd może zostać wysłany mój mąż i jego byli koledzy.

Istniejące kontakty gospodarcze pomiędzy niektórymi państwami członkowskimi UE, szczególnie między Włochami a Kazachstanem, mogą i powinny zostać wykorzystane do stymulowania pozytywnych zmian, stabilizacji i rozwoju demokracji.

W związku z tym apeluję do Pana, by nie dawał Pan wiary zapewnieniom władz Kazachstanu i ich pokazowym oświadczeniom. Proszę, aby w trakcie pańskiej wizyty w Kazachstanie spotkał się Pan z tymi nielicznymi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, którzy pozostali na wolności, z członkami rodzin tych, którzy trafili do więzienia oskarżeni o podżeganie do społecznej nienawiści, podczas gdy w rzeczywistości walczyli o przestrzeganie praw człowieka. Proszę Pana o ochronę wartości, na których straży stoi Europa. Jak się okazuje, tylko naciski z zewnątrz wywierane przez konkretne osoby, mogą zmienić mój kraj, który mam nadzieję, stanie się kiedyś całkowicie demokratyczny.

Z poważaniem,
Alma Shalabayeva
11 czerwca 2014 r.

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata