Muratbek Ketebayev o sprawie Mukhtara Ablyazova
© mukhtarablyazov.org 11.06.2014

Kto będzie reprezentować Rosję na rozprawie ekstradycyjnej Mukhtara Ablyazova we Francji – zastanawia się na Facebooku Muratbek Ketebayev. Byłego wiceministra gospodarki Kazachstanu ciekawi, czy jeśli będzie to Denis Grunis z biura Prokuratura Generalnego Rosji, to czy będzie on dalej twierdzić, że Kazachstan nie ma związku z zarzutami stawianymi Ablyazovovi przez Rosję.

W swojej notce na Facebooku Ketebayev informuje, że Grunis wziął udział w spotkaniu, które odbyło się 24 kwietna w Moskwie. Obecni na nim byli zarówno przedstawiciele strony rosyjskiej jak i kazachstańskiej. Na spotkaniu oprócz sprawy Ablyazova omawiano też kwestię tego, jak „dotrzeć” do Tatyany Paraskevich w Czechach i Artura Trofimova w Austrii.

Zdaniem Ketebayeva, głównym problemem, z którym będą musieli poradzić sobie rosyjscy śledczy, jest wartość dowodowa zeznań Eleny Tischenko, na których zbudowane jest całe oskarżenie Ablyazova. Jak podkreśla Ketebayev - są to tylko słowa, a postępowanie karne powinno opierać się na solidnych dowodach, których rosyjscy śledczy nie zdobyli i prawdopodobnie nigdy nie zdobędą.

Skąd ta pewność Ketebayeva? Jak pisze na Facebooku: „Po pierwsze, do wszystkiego do czego można było się „dokopać”, kazachstańscy śledczy z Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, biura Prokuratora Generalnego i Agencji dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją już się „dokopali”. Po drugie, w tej sprawie nie doszło do żadnego przestępstwa”. Jak wyjaśnia dalej, pieniądze banku BTA nie zostały skradzione, lecz zainwestowane w różne projekty i gdyby nie nacjonalizacja banku przeprowadzona w 2009 r. to Ablyazov doprowadziłby te projekty do końca.

Tuż przed nacjonalizacją BTA, w jednej z ostatnich rozmów z Karimem Massinovem, Mukhtar Ablyazov zaoferował jemu kupno wszystkich udziałów banku za 2 miliardy dolarów. Był to czas w którym całkowita wartość majątku BTA przekraczała 10 miliardów dolarów. Massinov, po konsultacji z Nazarbayevem, odrzucił jednak ofertę. Jak twierdzi Ketebayev, władze w Astanie obawiały się tego, że po otrzymaniu pieniędzy Ablyazov wyjedzie na Zachód i stanie się ich „bólem głowy”. Twierdzi też, że po pięciu latach efekt jest następujący: Ablyazov przebywa we francuskim areszcie, kazachstański rząd, zgodnie z ustaleniami biura Prokuratora Generalnego Republiki Kazachstanu, wydał 16 miliardów na ratowanie BTA, który po drugiej restrukturyzacji nie jest już nic wart.

„Dziś Akorda, rząd, Samruk-Kazyna, Kazkommertsbank i BTA mają nadzieję, że po tym jak przejmą majątek Mukhtara Ablyazova ulokowany w Rosji, będą w stanie zrekompensować poniesione straty. Mogą się jednak przeliczyć. Posiadam informacje, że rosyjscy śledczy dobrze przygotowują się do tej sprawy, ponieważ majątkiem Ablyazova zainteresowali się przedsiębiorcy z otoczenia mera Moskwy Sergeia Sobyanina, który z kolei jest blisko Vladimira Putina. To już nie wymaga dalszego komentarza.” - pisze Ketebayev.

W swoim tekście Ketebayev wyjaśnia jak dalej może potoczyć się sprawa Ablyazova przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości. W zaocznym procesie Ablyazov zostanie uznany za winnego i skazany na karę pozbawienia wolności. Kreml, który dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że ekstradycja do Rosji jest mało prawdopodobna, nie potrzebuje jednak ekstradycji, by zadowolić Akordę. Potrzebuje jedynie wyroku skazującego, by skonfiskować cały jego majątek na rzecz Federacji Rosyjskiej, który następnie trafi on do protegowanych Kremla.

„Akorda i BTA Bank będą musieli spokornieć i zamknąć się” - kończy Ketebayev.

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata