Le Nouvel Observateur: Kazach, który zawstydził Pałac Elizejski
© mukhtarablyazov.org 01.07.2014

Francuski tygodnik „Le Nouvel Observateur” opublikował artykuł poświęcony sprawie Mukhtara Ablyazova. W artykule „Kazach, który zawstydził Pałac Elizejski“ dziennikarka Sophie Des Déserts zastanawia się, czy kazachski dysydent jest politycznym oponentem ściganym przez reżim, czy oszustem, o co oskarża go Akorda.

Déserts opisuje presję, którą tworzy Nazarbayev wokół ekstradycji Ablyazova, przedstawiając go jako potencjalne zagrożenie dla interesów naftowych Francji w Azji Centralnej. Jak zwraca uwagę dziennikarka, Kazachstan stale zwiększa nacisk na francuski rząd, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prezydenta.

W tekście cytowany jest także wysoki urzędnik państwowy (w artykule nie pada jego imię i nazwisko) z francuskiego MSZ: “To jest czyste szaleństwo, Kazachowie mają obsesję na punkcie tej historii”.

Jak zwraca uwagę Déserts podczas następnej wizyty Francoise Hollanda w Astanie najprawdopodobniej sprawa Ablyazova będzie jednym z tematów rozmów. Jednocześnie autorka artykułu stwierdza, że prośby Akordy mogą zostać wysłuchane, ze względu na bogactwa zasobów naturalnych Kazachstanu.

W artykule wspomniana jest także rola Petera Sahlasa i Borisa Durande, którzy obecnie należą do zespołu prawników Ablyazova, a wcześniej pracowali dla Khodorkovskiego. Całą historię Ablyazova opisuje jako “sagę, napisaną jak thriller Grishama: szalone pieniądze, wyśnione wille, 4 urocze dzieci, zgubna blond kochanka, martwi w szafie przeszłości, i z każdej strony armie prawników, profesjonalistów od komunikacji, prywatnych detektywów, presja na wysokich funkcjonariuszy etc… aż do hackowania skrzynki pocztowej prokuratora”.

Déserts wspomina także rzekomy romans Ablyazova z ukraińską prawniczką Eleną Tischenko, która wkrótce po spotkaniu z dysydentem została zatrzymana podczas drogi powrotnej do Moskwy i aresztowana przez francuską policję.

Dziennikarka zastanawia się także nad ewentualną rolą Ablyazova w hakowaniu skrzynki pocztowej prokurator, ostatecznie nie rozstrzygając tej kwestii. Podkreśla za to stały nadzór sprawowany nad Ablyazovem przez władze Kazachstanu, nawet w więzieniu.

Artykuł kończy się silną puentą córki Ablyazova, Madiny, która podkreśla: “Francja jest jego ostatnią szansą”.

  • Reakcje świata