Pilne! Negatywna kampania internetowa wymierzona w Mukhtara Ablyazova
© mukhtarablyazov.org 14.08.2014

Według informacji Fundacji Otwarty Dialog w internecie wszczęto kampanię przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi, kazachskiemu dysydentowi, będącemu głównym oponentem prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva. Obecnie Ablyazov przebywa w areszcie w Corbas Cedex we Francji, gdzie toczy się proces o jego ekstradycję. Mniej więcej od lipca b.r. na francuskich stronach internetowych trwa negatywna kampania wymierzona w opozycjonistę, której celem jest jego dyskredytacja. Fundacja ma powody przypuszczać, że za kampanią stoją władze Kazachstanu.

Po raz pierwszy fałszywe informacje na temat Ablyazova zaczęły pojawiać się na początku lipca b.r. na blogach i rzadko uczęszczanych stronach internetowych, gdzie opozycjonistę porównywano do Bernarda Madoffa, amerykańskiego finansisty skazanego na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, przez którą straty poniosło tysiące inwestorów prywatnych, organizacji i banków.

Początkowo informacje pojawiały się sporadycznie, a jakość tekstów była bardzo niska, ale od sierpnia kampania zaczęła nabierać tempa. W wynikach wyszukiwania Google po wpisaniu hasła „Ablyazov” wyświetlały się fałszywe informacje na jego temat. W sieci pojawiło się także krótkie video po francusku, które przedstawiało kazachskiego opozycjonistę w złym świetle. Materiał oparty był na zmanipulowanych tytułach prasowych, dotyczących aresztowania dysydenta. Udostępniono też petycję nawołująca do jego ekstradycji.

Niektóre z fałszywych wpisów zostały także powielone na Twitterze, zmieniając tym samym hierarchię wyników wyszukiwania Google pod hasłem „Ablyazov“. 12.08.2014 oczerniająca opozycjonistę strona na Twitterze znajdywała się na 5 pozycji w wynikach wyszukiwania.

Według rodziny Ablyazova działania te przekroczyły granicę klasycznych metod stosowanych w public relations, wobec czego konieczna jest interwencja prawników poszkodowanego.

Strony, które powielają fałszywe informacje na temat Ablyazova

Fundacja rekomenduje ostrożność przy przeglądaniu wymienionych niżej stron internetowych, istnieje zagrożenie ataku hackerskiego. Część z podanych portali została już usunięta po interwencji prawników poszkodowanego.

  • Petycja na platformie „Change.org”, nawołująca do ekstradycji kazachskiego dysydenta (strona została już usunięta),

 Pod utworzoną 25.07.2014 r. petycją nawołującą do ekstradycji Mukhatara Ablyazova podpisało się 1014 użytkowników. Przez ostatnie dwa tygodnie pozycjonowanie petycji w wynikach wyszukiwania Google znacznie się poprawiło, przeskakując z trzeciej strony na pierwszą. Tuż przed usunięciem przez administratora petycja wyświetlała się francuskim internautom jako trzeci wynik wyszukiwania. 

Także na platformie „Change.org” dostępna jest petycja w obronie Ablyazova, stworzona przez jego syna, Madiyara Ablyazova 6.09.2013 roku. Pod petycją widnieje 2,848 podpisów. Fundacja zachęca do wsparcia tej inicjatywy.

  • moukhtarabliazov.brandyourself.com (strona została już usunięta)

Na portalu stworzono profil Mukhtara Ablyazova, który nazywa dysydenta „oszustem” oraz wzywa do podpisania wyżej wymienionej petycji.

  • Blog lesblogsdeplon.fr

Na blogu podano fałszywą informację jakoby Ablyazov miał być „uwięziony na skutek zdefraudowania 5 mld euro”. Autor powołuje się m.in. na Antoniego Levy’ego (adwokat BTA Banku), Solange Legras (prokurator Aix-en-Provence), czy władze Interpolu. Na blogu umieszczono także link do wymienionej wyżej petycji.

W jednym ze swoich raportów Fundacja donosiła o wynikach dziennikarskiego śledztwa w sprawie procesu Ablyazova, opublikowanego w lutym b.r. na portalu Trust.ua, które wykazało ścisłą współpracę między prokurator a prawnikami starającymi się o ekstradycję dysydenta, w tym A. Levy’ego. Sprawę szeroko komentowały także francuskie media.

  • Platforma mikroblogowa Tumblr – abliazov.tumblr.com (strona została już usunięta)

Na blogu “Prawda o Mukhtarze Ablyazovie” opublikowano dwuminutowe video, przedstawiające Ablyazova jako przestępcę działającego na arenie międzynarodowej. Informacje zawarte na stronie oparto na zmanipulowanych tytułach prasowych, które informowały m.in. o aresztowaniu dysydenta oraz o wyroku sądu apelacyjnego Aix-en-Provence. Na blogu znajdywały się także odesłania do petycji, jak i do innych stron, które powielają fałszywe informacje (m.in. fondationdemeurehistorique.fr, lesblogsdeplon.fr)

To samo video opublikowano także na stronie lederniermaitredelair.fr, także linkując do petycji.

  • fr.slideshare.net/moukhtarabliazov (strona została już usunięta)

Na jednym z kont założonych na slideshare.net udostępniono infografikę, przedstawiającą Ablyazova jako przestępcę.

  • Strona banksterleaks.com

Autorzy strony utrzymują, że ich celem jest „informowanie oraz ujawnianie opinii publicznej informacji i dokumentów, dowodzących przestępstw dokonywanych przez bankierów i oszustów”. Większość z artykułów poświęcona jest Ablyazovowi, choć kilka artykułów wspomina o B. Madoffie- najpewniej w celu uwiarygodnienia strony, a także zrównania kazachskiego dysydenta z amerykańskim oszustem finansowym.

  • Strony internetowe:

- moukhtarabliazov.fr;
-okhy.com/buffer/index.asp?web=moukhtarabliazov.fr

Na stronach podaje się fałszywe informacje o Ablyazovie, a ich autorzy nawołują także do ekstradowania opozycjonisty. 

  • Niektóre ze stron linkujących do petycji nawołującej do ekstradycji Ablyazova

- preventec-environnement.fr

- fondationdemeurehistorique.fr

- lederniermaitredelair.fr

Fundacja Otwarty Dialog uznaje negatywną kampanię wymierzoną w Mukhtara Ablyazova za kolejny dowód na prześladowanie kazachstańskiej opozycji. Kampania wpisuje się w pościg, wydany przez prezydenta Nursultana Nazarbayeva, za przedstawicielami opozycji na terenie całej Europy. Fałszywe oskarżenia wysuwane przeciwko dysydentowi mają charakter polityczny i mają na celu usunięcie Ablyazova jako przeciwnika politycznego.

Kampania internetowa potwierdza, że zarzuty stawiane byłemu prezesowi BTA Banku zostały sfabrykowane. Metody stosowane przez Astanę stoją w sprzeczności z uniwersalnymi zasadami państw demokratycznych. Fundacja Otwarty Dialog apeluje do przedstawicieli władz Francji oraz organów śledczych, a także do sądu i prokuratury, zajmujących się sprawą ekstradycji Ablyazova o zakwalifikowanie sprawy kazachskiego dysydenta jako politycznie motywowanej, wszczętej na zamówienie Astany, jak również o przeprowadzenie śledztwa w sprawie negatywnej kampanii na francuskich portalach internetowych.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:
Lyudmyla Kozlovska - [email protected]
Anne Souleliac - [email protected]
Fundacja Otwarty Dialog

  • Reakcje świata