Ablyazov o śmierci Aliyeva: Zabił Nazarbayev, wspólnikiem Austria
© mukhtarablyazov.org 06.03.2015

Mukhtar Ablyazov skomentował niedawną śmierć Rakhata Aliyeva, byłego zięcia Nursultana Nazarbayeva, który ostatecznie popadł w niełaskę prezydenta. Aliyev, oskarżony przez Kazachstan o morderstwo, czekał w Austrii na proces. Sam twierdził, że został wrobiony. Procesu nie doczekał, znaleziono go martwego w areszcie w Wiedniu. Ablyazov w swoim oświadczeniu poddał pod wątpliwość możliwość popełnienia przez Alieya samobójstwa – zabił Nazarbayev, a Austria jest wspólnikiem tego morderstwa – stwierdził.

Ablyazov opisuje w oświadczeniu swoją ponad 30 letnią znajomość z Aliyevem. Przyznaje też, że przez wiele lat ich relacje były wrogie, kiedy Aliyev był na samym szczycie i znajdował się w najbliższym otoczeniu Nazarbayeva doradzając mu zarówno w biznesie, w polityce jak i w sprawach rodzinnych. Aliyev wypełniał polecenia Nazarbayeva, był wykonawcą woli teścia. A cała policyjno-KNB’owska maszyna (KNB – Komitet Bezpieczeństwa Narodowego) naciskała na biznes i prześladowała opozycję na bezpośrednie polecenia Nazarbayeva – pisze Ablyazov.

Dziś łatwo jest krytykować Alieya, rzucić w niego kamieniem, tym bardziej kiedy go już nie ma wśród żywych. Ale trzeba przyznać, że po wyjeździe z Kazachstanu stał się zasadniczym i twardym oponentem Nazarbayeva.

Jednocześnie Ablyazov przestrzega przez naiwnością i twierdzi, że nie można wierzyć Nazarbayevowi, że w którymś momencie przejrzał na oczy i odkrył działania Rakhata. Na poparcie swoich słów wraca do czasów kiedy współtworzył reformatorski, prodemokratyczny ruch DWK (Demokratyczny Wybór Kazachstanu) i wystąpił przeciwko korupcji i nepotyzmowi na szczytach władzy. Rakhat był wtedy tylko instrumentem w rękach „lidera narodu”, który wykorzystywał Aliyeva do swoich celów – przekonuje Ablyazov. Dysydent demaskuje też w oświadczeniu mechanizmy działania władzy, pisze: Dopiero w chwili kiedy Nazarbayev czuł, że traci grunt pod nogami, występował przeciwko swoim najbliższym krewnym, robił z nich chłopców do bicia i deklarował, że „nic nie wiedział” o ich działaniach. 

„Dziś łatwo jest krytykować Rakhata Alieya, rzucić w niego kamieniem, tym bardziej kiedy go już nie ma wśród żywych. Ale trzeba przyznać, że po wyjeździe z Kazachstanu stał się zasadniczym i twardym oponentem Nazarbayeva” – oświadcza Ablyazov. Zdaniem dysydenta to przez to, że Aliyev zaczął demaskować reżim stał się jednym z głównych celów władzy, która ostatecznie odniosła sukces. Ablyazov przekonuje, że Aliyev został zabity przez Nazarbayeva, rękami jego popleczników ze służb. Ale wojnę z Rakhatem prowadziły też zastępy wynajętych przez Akordę prawników, detektywów, lobbystów i agencje PR. Prześladowano go najpierw w Austrii, później na Malcie, a także w Grecji. „Ostatnie 8 lat próbowano go zlikwidować” – szacuje Ablyazov. 

Ponad 7 lat władze Austrii nie poddawały się presji wywieranej przez Kazachstan, ale niespodziewanie w maju 2014 roku wszczęto postępowanie karne, mimo, że - jak podkreśla Ablyazov - sprawa nie miała żadnego związku z Austrią. Dysydent zastanawia się także jak to możliwe, że przez tyle lat ignorowano prośby płynące z Kazachstanu, po czym „tak gorliwie zabrano się do pomocy reżimowi”. Jednocześnie jest przekonany, że udało się to poprzez przekupienie lobbystów, prawników oraz byłych i obecnych wysokich rangą austriackich urzędników. Co więcej Ablyazov stwierdza, że przez ostatnie 9 miesięcy, które Aliyev spędził w więzieniu, austriackie władze stworzyły wszystkie warunki potrzebne do jego usunięcia. Dlatego też Abyazov oskarża Austrię o współudział. Przekonuje też, że współsprawcy zbrodni, będą podtrzymywali wersję o rzekomym samobójstwie Rakhata. 

Zdaniem byłego prezesa BTA Banku Aliyev mógł dogadać się z Nazarbayevem jeszcze w 2007 roku. Ale zamiast milczenia, które sowicie opłaciłby jego teść, Rakhat zdecydował się na walk. Często słyszy się głosy sceptyków, którzy nie są przekonani, czy po emigracji Aliyev rzeczywiście wspierał demokratyczną ścieżkę rozwoju Kazachstanu. Jednak sam Ablyazov zwraca uwagę, że Rakhat zdecydował się na walkę z głównym przeciwnikiem demokracji w Kazachstanie – na to nie potrzeba dowodów – puentuje. Na koniec pyta retorycznie jak to możliwe by były zięć Nazarbayeva zdecydował się na tak wyniszczającą długoletnią wojnę z reżimem, spalił za sobą wszystkie mosty, po czym miałby się przestraszyć i popełnić samobójstwo? 

Przeczytaj całe oświadczenie 

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata