La Stampa: Nie wszyscy dysydenci są równi
Jeden z największych opiniotwórczych włoskich dzienników - "La Stampa" opublikował artykuł w sprawie Mukhtara Ablyazova, w którym zestawia sytuację dysydenta z przypadkiem Khodorkovsky'ego.
"Od Khodorkovsky'ego do Gusinky'ego, uciążliwi dla byłego Związku Sowieckiego zawsze odnajdywali protekcję w krajach europejskich, niezależnie od stawianych im zarzutów. Dlaczego sprawa Ablyazova jest inna?" - pyta Anna Zafesova. Dziennikarka stwierdza też: "Nie wszyscy oligarchowie są równi i to samo dotyczy dysydentów"
Khodorkovsky, dzięki wstawiennictwu Angeli Merkel, organizacji pozarządowych i mediów z całego świata, które okrzyknęły go politycznym więźniem po przeszło 10 latach został ułaskawiony przez Putina. Natomiast Ablyazov "pakuje swoje walizki w oczekiwaniu na ekstradycję z Francji do Rosji, skąd najprawdopodobniej będzie przetransferowany do Kazachstanu, jako, że kraj ten nie posiada umowy ekstradycyjnej podpisanej bezpośrednio przez Paryż" - pisze Zafesova. Dziennikarka cytuje też żonę Ablyazova, Almę Shalabayevą, która dopiero co została wypuszczona przez Kazachstan po dokonanej w maju bezprecedensowej deportacji. Shalabayeva komentując decyzję sądu miała stwierdzić, że jest to w zasadzie wyrok śmierci.
Dziennikarka "La Stampy" uznaje wyrok francuskiego sądu w Aix-en-Provence za precedens - jak dotąd ci, którzy przeciwstawiali się władzy politycznej w byłym bloku wschodnim uzyskiwali status azylanta na Zachodzie. Tak stało się z Khodorkovskym, Berezovskym, czy Nevzlinem. Europa wciąż domaga się też wypuszczenia Tymoszenko. Wszyscy zostali oskarżeni w swoich ojczyznach o przestępstwa gospodarcze i karne. "Nikt z nich nie jest święty" - zauważa Zafesova - "wszyscy z nich z radością uczestniczyli w wielkiej grze o władzę i podział bogactwa w okresie postkomunizmu, sięgając przy tym po intrumenty jakie mieli do dyspozycji". Mimo to dziennikarka stwierdza, że nikt z nich nie otrzymał w swojej ojczyźnie sprawiedliwego wyroku i werdykty w ich sprawie są rodzajem politycznej vendetty. To właśnie z tego powodu nawet Rakhat Aliev uzyskał azyl w Austrii.
Aliev jest postacią co najmniej kłopotliwą jako były szwagier prezydenta Kazachstanu oraz szef kazachskich służb specjalnych, oskarżany o morderstwo swoich biznesowych konkurentów i oponentów. Oskarżenia te prawdopodobnie nie są bezpodstawne, mimo to sąd w Austrii postawnowił nie rozstrzygać o ich zasadności, ograniczając się do potwierdzenia faktu, że Aliev został usunięty z urzędu i zmuszony do zaocznego rozwodu z córką Nazarbayeva i może być przestępcą.
Dziennikarka "La Stampy" na pytanie dlaczego Ablyazov został potraktowany inaczej odpowiada: "ponieważ nie jest tak czarującym oligarchą jak Khodorkovsky i nie był wystarczająco sprytny by otoczyć sie liberalnymi intelektualistami, finansować pro-demokratyczne pozarządowe organizacje i wabić elity z dwóch stron Atlantyku, ponieważ pochodzi z miejsca zbyt odległe i różne aby przyciągnąć zainteresowanie Paryża czy Brukseli (...)".
Nie zaprzeczając kontrowersjom, które budzi Ablyazov, nie powinien być ekstradowany do Kazachstanu. Prawdą jest, że Ablyazov był oligarchą i otaczał go świat luksusu oraz często niejasnych powiązań. Mimo to jest on także pokrzywdzonym - zabrano mu jego prywatny bank, był uwięziony (po czym zresztą został ułaskawiony przez Nazarbayeva, którego przez lata był ulubieńcem), zmuszono go także do obietnicy, że opuści świat polityki. Z obietnicy się nie wywiązał i założył partię opozycyjną wobec kazachstańskiego reżimu. Nie ma więc powodów udawać, że jego sprawa ma naturę kryminalną. Sprawa Ablyazova jest sprawą natury politycznej.
Cytaty pochodzą z artykułu Anny Zafesovey dla "La Stampy"
Więcej na temat
-
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
17Wyborcza: Mukhtar Ablyazov jak Chodorkowski
cze -
16Le Monde: ONZ zaniepokojone losem kazachstańskiego dysydenta zatrzymanego we Francji
cze -
14Francja ekstraduje Ablyazova na żądanie Moskwy. Mediapart o sprawie kazachskiego dysydenta
mar -
14Francja ekstraduje Ablyazova na żądanie Moskwy. Mediapart o sprawie kazachskiego dysydenta
mar
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Raport: Analiza dokumentów w sprawie Mukhtara Ablyazova (.pdf, 0.38 MB)
- Raport: Sprawa Mukhtara Ablyazova w Ukrainie (.pdf, 1.09 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)