La Stampa: Nie wszyscy dysydenci są równi
© mukhtarablyazov.org 13.01.2014


Jeden z największych opiniotwórczych włoskich dzienników - "La Stampa" opublikował artykuł w sprawie Mukhtara Ablyazova, w którym zestawia sytuację dysydenta z przypadkiem Khodorkovsky'ego.

"Od Khodorkovsky'ego do Gusinky'ego, uciążliwi dla byłego Związku Sowieckiego zawsze odnajdywali protekcję w krajach europejskich, niezależnie od stawianych im zarzutów. Dlaczego sprawa Ablyazova jest inna?" - pyta Anna Zafesova. Dziennikarka stwierdza też: "Nie wszyscy oligarchowie są równi i to samo dotyczy dysydentów"

Mikhail Khodorkovsky, źródło: wikipedia.plKhodorkovsky, dzięki wstawiennictwu Angeli Merkel, organizacji pozarządowych i mediów z całego świata, które okrzyknęły go politycznym więźniem po przeszło 10 latach został ułaskawiony przez Putina. Natomiast Ablyazov "pakuje swoje walizki w oczekiwaniu na ekstradycję z Francji do Rosji, skąd najprawdopodobniej będzie przetransferowany do Kazachstanu, jako, że kraj ten nie posiada umowy ekstradycyjnej podpisanej bezpośrednio przez Paryż" - pisze Zafesova. Dziennikarka cytuje też żonę Ablyazova, Almę Shalabayevą, która dopiero co została wypuszczona przez Kazachstan po dokonanej w maju bezprecedensowej deportacji. Shalabayeva komentując decyzję sądu miała stwierdzić, że jest to w zasadzie wyrok śmierci.

Dziennikarka "La Stampy" uznaje wyrok francuskiego sądu w Aix-en-Provence za precedens - jak dotąd ci, którzy przeciwstawiali się władzy politycznej w byłym bloku wschodnim uzyskiwali status azylanta na Zachodzie. Tak stało się z Khodorkovskym, Berezovskym, czy Nevzlinem. Europa wciąż domaga się też wypuszczenia Tymoszenko. Wszyscy zostali oskarżeni w swoich ojczyznach o przestępstwa gospodarcze i karne. "Nikt z nich nie jest święty" - zauważa Zafesova - "wszyscy z nich z radością uczestniczyli w wielkiej grze o władzę i podział bogactwa w okresie postkomunizmu, sięgając przy tym po intrumenty jakie mieli do dyspozycji". Mimo to dziennikarka stwierdza, że nikt z nich nie otrzymał w swojej ojczyźnie sprawiedliwego wyroku i werdykty w ich sprawie są rodzajem politycznej vendetty. To właśnie z tego powodu nawet Rakhat Aliev uzyskał azyl w Austrii.

Aliev jest postacią co najmniej kłopotliwą jako były szwagier prezydenta Kazachstanu oraz szef kazachskich służb specjalnych, oskarżany o morderstwo swoich biznesowych konkurentów i oponentów. Oskarżenia te prawdopodobnie nie są bezpodstawne, mimo to sąd w Austrii postawnowił nie rozstrzygać o ich zasadności, ograniczając się do potwierdzenia faktu, że Aliev został usunięty z urzędu i zmuszony do zaocznego rozwodu z córką Nazarbayeva i może być przestępcą.

Mukhtar AblyazovDziennikarka "La Stampy" na pytanie dlaczego Ablyazov został potraktowany inaczej odpowiada: "ponieważ nie jest tak czarującym oligarchą jak Khodorkovsky i nie był wystarczająco sprytny by otoczyć sie liberalnymi intelektualistami, finansować pro-demokratyczne pozarządowe organizacje i wabić elity z dwóch stron Atlantyku, ponieważ pochodzi z miejsca zbyt odległe i różne aby przyciągnąć zainteresowanie Paryża czy Brukseli (...)".

Nie zaprzeczając kontrowersjom, które budzi Ablyazov, nie powinien być ekstradowany do Kazachstanu. Prawdą jest, że Ablyazov był oligarchą i otaczał go świat luksusu oraz często niejasnych powiązań. Mimo to jest on także pokrzywdzonym - zabrano mu jego prywatny bank, był uwięziony (po czym zresztą został ułaskawiony przez Nazarbayeva, którego przez lata był ulubieńcem), zmuszono go także do obietnicy, że opuści świat polityki. Z obietnicy się nie wywiązał i założył partię opozycyjną wobec kazachstańskiego reżimu. Nie ma więc powodów udawać, że jego sprawa ma naturę kryminalną. Sprawa Ablyazova jest sprawą natury politycznej.

 

Cytaty pochodzą z artykułu Anny Zafesovey dla "La Stampy"

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata