Apel kazachstańskich działaczy do Francuzów: Uratujcie Ablyazova od Putina i Nazarbayeva
"Uratujcie Ablyazova od Putina i Nazarbayeva” – z takim apelem zwrócili się działacze z Kazachstanu do prezydenta Francji, Francoisa Hollande’a oraz premiera Manuela Vallsa. Akcję wsparli najważniejsi przedstawiciele kazachstańskiego społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarze i obrońcy praw człowieka, m.in. Serykbołsyn Äbdyldin, Ramazan Yesergepov oraz Karishal Asanov.
Pod apelem podpisali się m.in.:
- Ramazan Yesergepov
- Karishal Asanov
- Bakhyt Tumenova
- Yevgeniy Zhovtis
- Rozlana Taukina
- Andrei Sviridov
- Sergey Duvanov
- Gulzhan Ergalieva
- Zhasaral Kuanyshalin
- Aliyia Turusbekova.
Telegram prosto z almatyńskiego oddziału Kazakhtelecom nadano 11 marca. Podpisy zebrane zostały dzień wcześniej podczas wręczenia nagrody „Swoboda”. Tegoroczny laureat, Serykbołsyn Äbdyldin w swojej przemowie zauważył, że to właśnie Ablyazov był jednym z pierwszych odznaczonych nagrodą i to on dziś najbardziej potrzebuje wparcia.
Pod apelem podpisali się kazachstańscy działacze, aktywiści, przedstawiciele mediów oraz środowiska akademickiego wśród nich m.in. znany kazachstański dziennikarz śledczy Ramazan Yesergepov, aresztowany za krytykę Nazarbayeva doktor nauk Karishal Asanov, obrońcy praw człowieka Bakhyt Tumenova i Yevgeniy Zhovtis, niezależni dziennikarze Rozlana Taukina, Andrei Sviridov, Gulzhan Ergalieva i Sergey Duvanov oraz aktywiści Zhasaral Kuanyshalin i Aliyia Turusbekova.
Telegram nadała żona opozycjonisty Vladimira Kozlova, Aliya Turusbekova, która już wcześniej zainicjowała podobną akcję wsparcia dla Muratbeka Ketebayeva, aresztowanego na przełomie roku w Hiszpanii (obecnie Ketebayev przebywa na wolności). Jak wyjaśniła Turusbekova apel zaadresowany został do prezydenta i premiera, gdyż zgodnie z francuskim prawem, po utrzymaniu w mocy wyroku w sprawie ekstradycji Ablyazova przez sąd kasacyjny, ostateczna decyzja będzie spoczywała w rękach władz. Turusbekova przekonywała też, że ewentualna ekstradycja do Rosji lub na Ukrainę, a tym bardziej do Kazachstanu będzie jednoznaczna z wyrokiem śmierci. Przypomniała także o niedawnym morderstwie Niemcowa i śmierci Alieva. „Nie chcemy, żeby Mukhtara Ablyazova spotkał podobny los” – stwierdziła.
Podczas akcji nie obyło się bez interwencji Kazakhtelecomu. Gdy Turusbekova wypełniała wymagane formularze, ochroniarze firmy zażądali wyłączenia kamer przez licznie zgromadzonych na miejscu dziennikarzy. Ostatecznie udało się wysłać telegram, pozostaje czekać na odpowiedź francuskich władz.
Źródła: nakanune.kz, azattyq.org
Więcej na temat
-
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze -
04Potrzebna jest interwencja prezydenta Hollande’a - jedenastu europarlamentarzystów wystąpiło z apelem w obronie Ablyazova
lis -
22Kasparov: Ablyazov ma zerowe szanse na sprawiedliwy proces w Rosji
paź -
07Kozlov: Ojczyzna Marsylianki nie może wtórować dyktaturom
kw -
20Obrońcy praw człowieka, politycy i międzynarodowe organizacje wspierają Ablyazova
sty
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Obrońcy praw człowieka, politycy i międzynarodowe organizacje wspierają Ablyazova (.pdf, 0.16 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Historia organizacji opozycyjnej "Demokratyczny Wybór Kazachstanu" (.pdf, 0.47 MB)