Zakończone postępowanie ws. Shalabayevej. Kazachstańscy dyplomaci dalej na wolności
Gazeta Il Messaggero poinformowała o zakończeniu postępowania, toczącego się we Włoszech, w sprawie Almy Shalabayevej. Włoska prokuratura zadeklarowała gotowość do wniesienia zarzutów przeciwko pięciu policjantom, którzy odpowiadają za umieszczenie Shalabayevej na pokładzie samolotu, którym deportowano ją z Rzymu do Kazachstanu. Zarzuty mają zostać postawione policjantom bezpośrednio odpowiedzialnym oraz tym, którzy współpracowali przy nielegalnej deportacji.
Zakończenie postępowania skomentowała także sama Alma na zorganizowanej w Rzymie konferencji prasowej. Shalabayeva wraz z córką Madiną wróciły do kwestii kazachstańskich dyplomatów zaangażowanych w deportację, którzy do dziś pozostają na wolności. Wszystkie dowody wskazują na to, że to właśnie pracownicy ambasady RK w Rzymie zmanipulowali włoską policję by ta współpracowała przy nielegalnym wyrzuceniu Shalabayevej z kraju.
Podczas konferencji głos zabrali także obrońcy Almy, Peter Sahlas oraz Astolfo di Amato. Sahlas zwrócił uwagę na ogólnikowość terminologii zastosowanej w dokumentacji postępowania. W papierach ani razu nie pada słowo „porwanie”, które jego zdaniem najcelniej opisuje zajścia z 2013 roku. Z kolei di Amato poinformował, że obrona podejmie starania by nie doszło do zamknięcia sprawy kazachstańskich dyplomatów. Przekonywał przy tym, że istnieją dowody na to, że prywatny samolot został wyczarterowany i opłacony jeszcze zanim sędzia pokoju zgodził się na wydalenie Shalabayevej i jej córki Aluy z kraju.
Alma Shalabayeva, żona kazachskiego opozycjonisty i dysydenta Mukhtara Ablyazova, pod koniec maja 2013 roku, wraz z córką Aluą zostały wydalone z Włoch. Ich deportacja wywołała skandal polityczny we Włoszech, doprowadzając do głosowania nad wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych Włoch, Angelino Alfano.Przez siedem miesięcy żona Ablyazova żyła w Almaty w Kazachstanie, a władze uniemożliwiły jej wyjazd z kraju. Dopiero w grudniu 2013 roku zgodzono się na powrót Shalabayevej i jej sześcioletniej córki do Włoch, biorąc pod zastaw dom w Almaty. W kwietniu 2014 roku nadzwyczajna komisja we włoskim MSW zdecydowała o przyznaniu Almie i jej córce statusu azylu politycznego. W lipcu Sąd Najwyższy we Włoszech uznał deportację za bezprawną, przyznając że naruszono wolność osobistą Shalabayevej.
Źródła: ilmessaggero.it, ilmessaggero.it, askanews.it, askanews.it
Więcej na temat
-
31Włoski sąd uznał deportację Shalabayevej za bezprawną
lip -
21Le Monde: Dwa oblicza Kazachanu
paź -
26Il Messaggero: córka Shalabayevey wysuwa oskarżenia przeciwko policjantom
wrz -
09Sędzia, który wydał zezwolenie na wydalenie Shalabayevey ma zostać przesłuchany
paź -
26Awans dla funkcjonariusza odpowiedzialnego za deportację Shalabayevej
cze
Powiązane galerie
-
Nowy rozdział w historii pospiesznej deportacji Almy Shalabayevej
-
Włoski kanał telewizyjny TG1 o porwaniu członków rodziny Ablyazova
-
Włoski kanał telewizyjny TG1 o porwaniu członków rodziny Ablyazova
-
Czy w ogóle był jakikolwiek paszport?
-
Wywiad z Shalabayevą
Powiązane publikacje
- Zapytanie poselskie europosłów w sprawie deportacji Almy Shalabayevey (.jpg, 0.08 MB)
- Kazachstan zaprzecza zastrzeżeniom ONZ, UE i OBWE dotyczącym praw człowieka (.pdf, 0.3 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Niccolo Rinaldi: Alma Shalabayeva - sprawa nie tylko włoska (.pdf, 0.25 MB)
- Powrót do zagrożenia torturami w rejonie OBWE (.pdf, 0.17 MB)