Włoski sąd uznał deportację Shalabayevej za bezprawną
Alma Shalabayeva, żona kazachskiego opozycjonisty i dysydenta Mukhtara Ablyazova, nie powinna była zostać wydalona z Włoch, a decyzja o jej deportacji do Kazachstanu uznana została za bezprawną – orzekł sąd kasacyjny, który przychylił się do apelacji złożonej przez Shalabayevą. Alma zaskarżyła decyzję sędziego pokoju z 31 maja 2013, na podstawie której dokonano jej bezprawnej deportacji. Deportacja żony kazachskiego dysydenta na podstawie decyzji sędziego pokoju oraz postanowienia prefekta Rzymu o wydaleniu administracyjnym była bezprecedensowa. Taka procedura po raz pierwszy została zastosowana we Włoszech.
Szósta Cywilna Izba Sądu Najwyższego w swoim orzeczeniu wydanym 30 lipca 2014 roku uwzględniła odwołanie Shalabayevej oraz anulowała autoryzację jej przetrzymywania we włoskim Centrum Identyfikacji i Wydaleń (CIE, Rzym, Ponte Galeria), zatwierdzoną przez sędziego pokoju.
Shalabayevą najpierw przetrzymywano w Centrum Identyfikacji i Wydaleń, po czym wysłano ją wraz z sześcioletnią córką samolotem do Kazachstanu.
Sąd Najwyższy zwrócił także uwagę na okoliczności zatrzymania Shalabayevej, co nastąpiło w nocy z 28 na 29 maja 2013 roku. Do willi w Casal Palocco, gdzie przebywała Kazaszka, wtargnęła specjalna jednostka włoskiej policji DIGOS. Celem operacji nie było zwalczanie i zapobieganie nielegalnej imigracji, a znalezienie i zatrzymanie Mukhtara Ablyazova.
Sąd uznał deportację za bezprawną, przyznając że naruszono wolność osobistą Shalabayevej.
W orzeczeniu podkreślono nadzwyczajne skrócenie czasu przetrzymywania i procedury wydalenia oraz odizolowanie Almy Shalabayevej – od wtargnięcia sił porządkowych do Casal Palocco do deportacji, co uniemożliwiło jej skorzystanie z prawa do ubiegania się o azyl oraz z prawa do obrony.
Przychylając się do apelacji złożonej przez Shalabayevą sąd kasacyjny zwrócił także uwagę na to, iż sprawdzenie istnienia dwóch dokumentów pobytowych na nazwisko Alma Shalabayeva nie było trudne. Podstawę podejrzenia stanowił natomiast paszport dyplomatyczny wystawiony na nazwisko Almy Ayan, nie Almy Shalabeyavej.
Uznając deportację za bezprawną oraz uwzględniając pozbawienie Shalabayevej prawa do obrony i starania się o uzyskanie azylu sąd przyznał Kazaszce odszkodowanie za naruszenie jej wolności osobistej. Jednocześnie orzeczenie stanowi podstawę prawną dla zezwolenia na pobyt.
Deportacja Shalabayevej wywołała skandal polityczny we Włoszech, doprowadzając do głosowania nad wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych Włoch, Angelino Alfano. Ostatecznie jednak włoski senat odrzucił wniosek. Pod wpływem nacisków opinii publicznej i organizacji obrony praw człowieka MSW Włoch anulowała decyzję o deportacji Shalabayevej już 12 lipca 2013 roku.
Przez siedem miesięcy, od 1 czerwca 2013 roku żona Ablyazova żyła w Almaty w Kazachstanie, gdzie zabraniano jej wyjazdu z kraju. Dopiero w grudniu władze zgodziły się powrót Shalabayevej i jej sześcioletniej córki do Włoch, biorąc pod zastaw dom w Almaty. Włoska Ambasada wydała żonie Ablyazova wizę Schengen. W kwietniu 2014 roku nadzwyczajna komisja we włoskim MSW zdecydowała o przyznaniu Almie i jej córce statusu azylu politycznego.
Włoskie media o decyzji sądu
Komentując decyzję sądu, włoskie media ponownie zwracały uwagę na rolę ówczesnego, a zarazem aktualnego włoskiego Ministra Spraw Wewnętrznych, Angelino Alfano. Decyzja sądu jasno wskazuje na to, że tożsamość Almy Shalabayevej musiała być od samego początku znana funkcjonariuszom, którzy zajmowali się sprawą. Wnioski takie prowadzą automatycznie do konkluzji, że jej zatrzymanie oraz wydalenie z Włoch musiało być wsparte zdecydowaną decyzją polityczną. Członkowie włoskiej partii Movimento 5 Stelle, która wnioskowała o votum nieufności dla Angelino Alfano po wydarzeniach związanych z nielegalną deportacją Almy Shalabayevej i jej córki do Kazachstanu, żądają teraz aby ten podał się do dymisji.
W uzasadnieniu decyzji, sąd wylicza liczne prawa Almy Shalabayevej, które zostały pogwałcone przy jej zatrzymaniu, w tym brak możliwości natychmiastowego skontaktowania się z adwokatem, brak zapewnienia tłumacza, przy niemożności porozumienia się w języku rosyjskim lub angielskim, a w związku z tym utrudnienie, a wręcz uniemożliwienie Almie poprawnego złożenia wniosku o azyl polityczny etc.
Ponadto, włoska prasa zwraca uwagę na fakt, że decyzja sądu z 30 lipca otwiera rodzinie Ablyazova drogę do domagania się odszkodowania za szkody moralne i materialne, poniesione wskutek nielegalnej deportacji Almy i córki Aluy do Kazachstanu. Jak podają media, prawnicy rodziny we Włoszech już zapowiedzieli, że będą się o takie odszkodowanie ze strony włoskiego MSW ubiegać.
Więcej na temat
-
05Zakończone postępowanie ws. Shalabayevej. Kazachstańscy dyplomaci dalej na wolności
maj -
15Procaccini złożył zeznania w sprawie deportacji Shalabayevey
sty -
21Le Monde: Dwa oblicza Kazachanu
paź -
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze -
14Francja ekstraduje Ablyazova na żądanie Moskwy. Mediapart o sprawie kazachskiego dysydenta
mar
Powiązane galerie
-
Nowy rozdział w historii pospiesznej deportacji Almy Shalabayevej
-
Włoski kanał telewizyjny TG1 o porwaniu członków rodziny Ablyazova
-
Włoski kanał telewizyjny TG1 o porwaniu członków rodziny Ablyazova
-
Czy w ogóle był jakikolwiek paszport?
-
Wywiad z Shalabayevą
Powiązane publikacje
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Zapytanie poselskie europosłów w sprawie deportacji Almy Shalabayevey (.jpg, 0.08 MB)
- Powrót do zagrożenia torturami w rejonie OBWE (.pdf, 0.17 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)