ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
28.06.2016 r. sąd w Wilnie wydał orzeczenie, odrzucając wnioski Kazachstanu i Ukrainy o ekstradycję Syryma Shalabayeva, krewnego kazachstańskiego opozycjonisty i uchodźcy politycznego Mukhtara Ablyazova. Sprawa wytoczona Shalabayevowi przez Kazachstan i Ukrainę stanowi część kampanii ścigania Ablyazova. Amnesty International, Human Rights Watch, Międzynarodowa Federacja na rzecz Praw Człowieka, Francuska Liga Praw Człowieka, Human Rights Foundation, rosyjski i ukraiński Komitet Helsiński oraz inne organizacje broniące praw człowieka, jak również 50 członków Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych zwrócili uwagę na polityczny charakter sprawy Ablyazova.
Przez swoją decyzję Litwa dołączyła do innych członków UE, którzy udzielili azylu członkom rodziny i byłym współpracownikom Ablyazova. Czeska Republika oraz Wielka Brytania odmówiły ekstradowania na Ukrainę Tatiany Paraskevich, Igora Kononko i Romana Solodchenko, których sprawy są powiązane ze sprawą Syryma Shalabayeva.
Wcześniej Syrymowi Shalabayevowi przyznano azyl, by zapewnić mu ochronę przed Kazachstanem. Decyzja odmowy przekazania Shalabayeva Ukrainie może mieć związek z opublikowaniem przez Kazaword dokumentów w środkach masowego przekazu [1] [2] [3] (korespondencję pomiędzy kazachstańskimi i ukraińskimi organami ścigania oraz przedstawicielami kazachstańskich władz). Potwierdzono, że przedstawiciele Kazachstanu przygotowali dokumenty dla ukraińskich i rosyjskich śledczych w sprawach wymierzonych przeciwko Ablyazovowi, jego współpracownikom i bliskim. Co więcej, wyszło na jaw, że niesławny prokurator Vladimir Guzyr, którego dziennikarze i aktywiści przyłapali na próbie zatuszowania korupcji w Prokuraturze Generalnej, jest zaangażowany w ukraiński wniosek dt. ekstradycji Shalabayeva.
Decyzja władz Litwy stanowi kolejne zwycięstwo w batalii o respektowanie praw człowieka w Europie. Jednak Kazachstan i jego sojusznicy dalej zabiegają o ekstradycję Ablyazova i związanych z nim osób. Sam Ablyazov pozostaje w areszcie we Francji od 31.07.2013 r. i grozi mu ekstradycja do Rosji.
17.09.2015 r. francuski premier Manuel Valls podpisał dekret o ekstradycji Ablyazova do Rosji. Po złożeniu apelacji przez prawników kazachstańskiego opozycjonisty, sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Radę Stanu (Conseil d’État). Francja pozostaje w tej chwili jedynym europejskim państwem, które ignoruje dowody na polityczne motywy wszczętego przeciwko Ablyazovowi postępowania, tym samym współpracując z autorytarnymi reżimami Nursultana Nazarbayeva i Vladimira Putina. Francja lekceważy także stanowisko, jakie zajmują w tej sprawie przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, którzy wystąpili w obronie Ablyazova i jego współpracowników, oraz Parlamentu Europejskiego, który w rezolucji z 13.04.2014 r. potępił wykorzystywanie przez niektóre rządy krajów Azji Środkowej systemu Interpol dla swoich celów politycznych.
Fundacja Otwarty Dialog wyraża wdzięczność wszystkim partnerom, którzy dołączyli do kampanii wsparcia Syryma Shalabayeva. W akcje włączyły się organizacje broniące praw człowieka, takie jak Kazachstańskie Międzynarodowe Biuro Praw Człowieka, Centrum Wolności Obywatelskich, Human Rights Information Center, członkowie Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych wielu państw członkowskich UE, jak i parlamentarzyści ukraińscy.
Jednocześnie wzywamy władze francuskie do pójścia za przykładem innych krajów europejskich, które zapewniły ochronę osobom, przeciwko którym wytoczono politycznie motywowane sprawy w związku ze ściganiem Mukhtara Ablyazova. Apelujemy o anulowanie ekstradycji do Rosji lub na Ukrainę lidera kazachstańskiej opozycji.
Więcej na temat
-
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze -
12Interpol wymaga gruntownej reformy. Apele do ciał doradczych UE
cze -
29Eurodeputowana z Luksemburga apeluje do najwyższych władz Francji w sprawie Ablyazova
maj
Powiązane galerie
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Pracownicy Fundacji Otwarty Dialog z matką i córką Tatiany Paraskevich
-
Ablyazov z rodziną
Powiązane publikacje
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Interpol wymaga gruntownej reformy. Apele do ciał doradczych UE (.pdf, 0.36 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)