O losie Alexandra Pavlova zadecyduje rząd Hiszpanii
W najbliższych tygodniach znany będzie dalszy los Alexandra Pavlova. 8 listopada hiszpański sąd Audiencia Nacional podtrzymał wyrok, który zatwierdził jego ekstradycję do Kazachstanu. O tym, czy dawny szef ochrony kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova zostanie wydany do kraju, w którym oskarżany jest m.in. o rzekome planowanie zamachu terrorystycznego, zadecyduje hiszpański rząd.
Wyrok ekstradycyjny pokazał olbrzymi podział wśród sędziów biorących udział w rozprawie. Dziesięciu z nich było za tym by wydać Pavlova kazachstańskim władzom, siedmiu (Ramón Sáez Valcárcel, Manuela Fernández de Prado, Teresa Palacios, Javier Martínez Lázaro, Antonio Díaz Delgado, José Ricardo de Prada i Clara Bayarri) zdecydowanie się temu sprzeciwiło.
Z opublikowanego 22 listopada pisemnego uzasadnienia wyroku wynika, że sąd uznał sprawę za kryminalną, a nie polityczną. Przedstawione przez obronę raporty, które pochodzą od organizacji i władz międzynarodowych - w ocenie sądu - powstały specjalnie na potrzeby tego postępowania ekstradycyjnego. Według sądu brak jest też obiektywnych podstaw, by wątpić w gwarancje Kazachstanu.
- Argumentacja sądu, w którym uzasadnia wyrok, sprawia wrażenie tendencyjnej. Sąd uznaje, że nie ma podstaw do oceny, że wniosek motywowany jest politycznie, a jedynie chodzi o postawienie osoby przed sądem za przestępstwa pospolite. Sąd uznaje, że dokumenty przedstawione przez Kazachstan są całkowicie obiektywne i bezstronne w porównaniu z dokumentami przedłożonymi przez obronę. Nie można się z tym zgodzić. Zaprezentowana w żądaniu ekstradycji argumentacja Kazachstanu powtarzała wielokrotnie zdyskredytowaną wersję o przygotowaniach do zamachu terrorystycznego w Ałmaty, jaki miała opracowywać w 2012 r. „grupa przestępcza” Pavlova, Muratbeka Ketebayeva i Mukhtara Ablyazova. Polska prokuratura oceniła oskarżenia o działalność przestępczą, kierowane również wobec przebywającego w Polsce Ketebayeva, za niewiarygodne i prawdopodobnie motywowane politycznie - wyjaśnia Jędrzej Czerep, który z ramienia Fundacji Otwarty Dialog monitoruje w Hiszpanii proces ekstradycyjny Alexandra Pavlova.
Uzasadnieniu sądu przeczą fakty. Raporty przedłożone sądowi na dowód ryzyka, które grozi Pavlovowi, powstawały na długo, zanim rozpoczął się jego drugi proces ekstradycyjny. Raport Fundacji Otwarty Dialog dotyczący tortur podczas procesów sądowych związanych ze sprawą Zhanaozen sygnowany jest datą 2012 r., a raport Naczelnej Rady Adwokackiej opisuje przebieg misji w Kazachstanie, która odbyła się 21-29 kwietnia 2013 r. Pavlov został aresztowany 1 czerwca 2013 roku. Polityczny charakter sprawy potwierdza notowana w całej Europie seria aresztowań i wniosków ekstradycyjnych kierowanych przez Kazachstan, a także pośrednio przez Ukrainę i Rosję, wobec osób z kręgu współpracowników Mukhtara Ablyazova. Rząd w Kazachstanie uważa Ablyazova za głównego przeciwnika politycznego, a osoby z jego otoczenia za wspólników działań antypaństwowych.
Czy Alexander Pavlov zostanie ekstradowany do Kazachstanu? O tym będzie musiał zadecydować teraz hiszpański rząd., którego posiedzenie w tej sprawie spodziewane jest w ciągu najbliższych tygodni. Zgodnie z własnymi zapewnieniami, przesłanymi w odpowiedziach na interpelacje posłów Irene Lozano i Jona Inarritu, rząd samodzielnie oceni wiarygodność gwarancji dyplomatycznych, jakie daje Kazachstan - zapewniając o gotowości przeprowadzenia uczciwego procesu - a także weźmie pod uwagę pełną treść sądowego uzasadnienia wyroku.
Więcej na temat
-
22Ukraińscy obrońcy praw człowieka obchodzili w Kijowie urodziny Mukhtara Ablyazova
maj -
02Ingancio Sanchez Amor w obronie Ablyazova. Apel do francuskiego rządu
kw -
13Zastępca Prokuratora Generalnego RK przypomina o umowie z Rosją dotyczącej przekazywania skazanych
lis -
28Sąd oddalił zażalenie Kazachstanu na wypuszczenie Pavlova
sie -
30Kazachski opozycjonista na wolności
lip
Powiązane galerie
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)