Nur-Kazachstan – państwo jednego człowieka
Kazachstan od przeszło dwudziestu lat jest rządzony autorytarnie przez prezydenta Nursultana Nazarbayeva, byłego sekretarza generalnego kazachstańskiej partii komunistycznej. Prezydent sprawuje władzę za pośrednictwem rządu i rozbudowanej administracji prezydenckiej. Całkowicie poddany mu parlament, co raz wysuwa propozycje ustaw o zamianie nazwy stolicy kraju Astany na Nursultan. W kraju wszystko też poprzedzone jest na jego cześć przedrostkiem 'nur' - nurtaxi, nurdomofon, nursklepy. Każdego roku 1 grudnia zaczynają się obchody dnia Nazarbayeva. Podczas narodowego święta administracja zobligowana jest występować publicznie, rektorzy kazachskich uniwersytetów w audycjach telewizyjnych wyznają miłość prezydentowi. W tym roku studenci Uniwersytetu Nauk Humanistycznych i Prawa zaśpiewali Nazarbayevovi jego ulubioną piosenkę, wypuszczając przy tym tysiące czerwono-białych baloników.
Prezydent jest człowiekiem zamożnym, jedna z jego córek znajduje się na liście najbogatszych Forbesa. Zarówno on, jak i jego rodzina posiadają dożywotni immunitet osobisty i majątkowy. W rękach Nazarbayeva i skupionej wokół niego elity koncentrują się wszystkie dochody, płynące z eksploatacji surowców. Jednocześnie w Kazachstanie występują olbrzymie nierówności dochodowe i bieda - poza Astaną i Almaty, w których żyje się względnie na dobrym poziomie, reszta kraju często odcięta jest od podstawowych zdobyczy cywilizacji. Na oczach społeczeństwa prezydent i jego otoczenie wiedzie bardzo dostanie życie. We wrześniu tego roku raper Kanye West wystąpił na weselu wnuczka Nazarbayeva, 23-letniego Aisultana Nazarbayev, który poślubił Alimę Boranbayevą, córkę top managera kazachskiej państwowej spółki energetycznej. West za występ miał dostać przeszło 3 miliony dolarów.
Od 1991 roku OBWE nie uznała za demokratyczne żadnych wyborów w Kazachstanie. Niezmiennie wygrywa w nich partia prezydenta, koncesjonowana opozycja odgrywa rolę listka figowego. Prawdziwa opozycja jest prześladowana. Gdy robotnicy z korporacji naftowych w Zanaozen strajkowali, domagając się lepszych warunków pracy i godnych wynagrodzeń, Nazarbayev zwrócił się do milicji z rozkazem strzelania do strajkujących.
Ze względu na to, że Kazachstan jest najbogatszym krajem Azji Centralnej, śpiącym na ropie naftowej, istnieje przyzwolenie Zachodu na niedemokratyczne praktyki władz. Przy prezydencie funkcjonuje Grupa Doradcza, w skład której wchodzą znani politycy tacy jak: b. kanclerz Austrii Alfred Gusenbauer, b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, czy b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
Więcej na temat
-
19Satrapa uwalnia oponenta w przededniu wizyty w Polsce
sie -
28Blair doradzał Nazarbayevowi jak wyjść z twarzą ze strzelania do robotników w Zhanaozen
sie -
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
03List Ablyazova do Duvanova. Część II
lut -
05La Repubblica: Blair i jego kumple – drugie życie lobbystów, którzy kiedyś byli przywódcami politycznymi
cze
Powiązane publikacje
- Kazachstan zaprzecza zastrzeżeniom ONZ, UE i OBWE dotyczącym praw człowieka (.pdf, 0.3 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Raport: Prześladowanie polityczne Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.26 MB)
- Kazachstan: sterowane wybory w warunkach tłumienia opozycji (.pdf, 0.15 MB)
- Tortury w Kazachstanie w 2013 i 2014 roku ˗̶ krótki przegląd sytuacji (.pdf, 0.25 MB)