-
Wszystkie kraje muszą zapewnić, że ekstradycja nie skaże jednostkę na ryzyko prześladowań, tortur, nieludzkiego i degradującego traktowania. Hiszpania musi przyjąć wszelkie niezbędne środki w celu ochrony praw Pavlova i jego integralności fizycznej.
Juan E. Mendezsprawozdawca ONZ ds. tortur -
Prawa człowieka obcokrajowców nie są mniej ważne od praw obywateli. Powinniśmy sobie zadać pytanie: czy skazalibyśmy własnego obywatela na taki los?
Francois Crepeauspecjalnego sprawozdawcę ONZ ds. praw człowieka w odniesieniu do migrantów -
Kazachstan, kraj bogaty w energię, członek Rady Praw Człowieka ONZ, usiłuje uzyskać wpływy globalne, jednocześnie odnotowuje drastyczny spadek poszanowania wolności zgromadzeń, słowa i zrzeszania się. Kluczowa postać opozycji w kraju przebywa w więzieniu, a opozycyjne media są zamykane. Pojawiają się też oskarżenia o tortury w więzieniach i obawy o niesprawiedliwe procesy krytyków rządu. Tymczasem władze Kazachstanu wydały pogoń za Ablyazovem, który uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii w 2011 roku.
Hugh WilliamsonDyrektor dywizji Europa i Azja Centralna w Human Rights Watch -
Dla każdego państwa niedopuszczalne jest wywieranie presji i zaangażowanie obcej dyplomacji, która przekazując zniekształcone informacje, przyczyniła się do pośpiesznego wydalenia z Włoch kazachskiej matki i dziecka. Uważam również, że powinniśmy całkowicie gwarantować podstawowe prawa osób, przebywających w jakimkolwiek charakterze w naszym kraju.
Giorgio NapolitanoPrezydent Republiki Włoskiej -
Za pomocą Interpolu Kazachstan zintensyfikował wyłapywanie przeciwników politycznych zagranicą jako kryminalistów, fałszerzy dokumentów czy terrorystów. Nie może być tak, aby dyktator wysługiwał się służbami demokratycznych krajów dla rozprawy z polityczną opozycją.
Marcin ŚwięcickiPolski parlamentarzysta, ekonomista, były prezydent Warszawy