Pół roku w areszcie
Dokładnie pół roku temu - 31 lipca 2013 r. Mukhtar Ablyazov został zatrzymany na południu Francji, niedaleko Cannes, przez francuskie siły specjalne. Aresztowanie nastąpiło na podstawie czerwonego zawiadomienia Interpolu. Jednocześnie wniosek o ekstradycję Ablyazova wystosowały Ukraina i Federacja Rosyjska.
Od 1 sierpnia Ablyazov przebywa w areszcie w Aix-en-Provence. Sąd odrzucił możliwość uwolnienia za kaucją, powołując się na bezpieczeństwo Ablyazova. Pod koniec września sąd w Aix-en-Provence podtrzymał decyzję o utrzymaniu aresztu. 5 grudnia 2013 r. miała odbyć się pierwsza rozprawa ekstradycyjna Ablyazova. Posiedzenie sądu dwukrotnie przekładano. Ostatecznie 9 stycznia sąd przychylił się do obu wniosków ekstradycyjnych - Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.
Decyzja sądu stała się szybko przedmiotem dyskusji w światowych mediach. Francuska prasa w większości zdystansowała się od wyroku. Międzynarodowe organizacje ochrony praw człowieka - takie jak Amnesty International czy Human Rights Watch, zaapelowały o nieekstradowanie Ablyazova, powołując się na polityczne motywy sprawy. Obie organizacje zwróciły też uwagę na zagrożenie przekazania Ablyazova do Kazachstanu, gdzie nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Francja nie ma dwustronnego porozumienia o ekstradycję z Kazachstanem, wobec tego Ukraina i Federacja Rosyjska mogą działać w imieniu Astany. Federacja Rosyjska i Ukraina rutynowo podejmują współpracę z byłymi republikami sowieckimi, takimi jak Kazachstan, w zakresie przekazywania aktywistów ściganych przez reżim. Jednak w grudniu francuski sąd zapewnił, że Rosja i Ukraina nie złamią umowy ekstradycyjnej z Francją.
Adwokaci Ablyazova złożyli apelację od decyzji o ekstradycji. Jeśli i ta zostałaby odrzucona przyjdzie mu zaskarżyć decyzję do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jednocześnie rodzina dysydenta ostrzega: Kazachstan może oznaczać dla Ablyazova nawet wyrok śmierci.
Kazachstan i sprawa Ablyazova
Analityk BBC News z Almaty, Abdujalil Abdurasulov zaznacza, że społeczeństwo Kazachstanu jest obojętne na sprawę Ablyazova - "Polityczny aktywizm jest tam mocno zniechęcony". W kraju, w którym nie toleruje się zamożnych, politycznych elit Ablyazov nie może zaskarbić sobie sympatii. Szeroko zakrojona propaganda państwowa, która wciąż nagłaśnia rzekomą kradzież dokonaną przez Ablyazova, sprawia, że część społeczeństwa jest przekonana o winie dysydenta. Ci, którzy usiłują przedstawić go jako głównego oponenta politycznego są narażeni na represje.
Więcej na temat
-
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
16Le Monde: ONZ zaniepokojone losem kazachstańskiego dysydenta zatrzymanego we Francji
cze -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)