Deutsche Welle: Ablyazov - dla jednych oszust, dla drugich bohater
© mukhtarablyazov.org 03.02.2014

Dlaczego w Kazachstanie różnie ocenia się działalność byłego bankiera Mukhtara Ablyazova i jak w Kazachstanie społeczeństwo odnosi się do decyzji o jego ekstradycji, wyjaśnia korespondent DW.

Antoliy Weisskopf, korespondent DW.de z Almaty stwierdza:

Ablyazov dla Kazachstanu to swojego rodzaju Gusinsky, Berezovsky i Khodorkovsky w jednym ciele. Dla jednych to - narodowy bohater. Dla drugich - oszust i złodziej.

W artykule autor pokazuje Ablyazova jako biznesmena, który wchodzi w świat polityki, po czym tworzy opozycyjny ruch "Demokratyczny Wybór Kazachstanu" (DWK). Większość Kazachstańczyków dowiedziała się o Ablyazovie właśnie w 2001 roku, kiedy prowadził duży biznes razem z grupą tzw. "młodoturków", otaczających prezydenta Nazarbayeva i ogłosił powstanie DWK. Weisskopf zwraca uwagę, że pojawienie się DWK doprowadziło do politycznego kryzysu w Kazachstanie. Nowy ruch domagał się od władz Kazachstanu ujawnienia informacji o istnieniu sekretnego Narodowego Funduszu, który według oświadczeń założycieli DWK był przez Nazarbayeva używany w osobistych celach. Żądania przywódców Demokratycznego Wyboru Kazachstanu poparły kręgi wielkiego biznesu, część parlamentarzystów, a także niektórzy ministrowie i burmistrzowie.

Władze Kazachstanu nie pozostały obojętne na powstanie DWK. W 2002 r. główni organizatorzy ruchu zostali skazani na kilka lat więzienia. Ablyazov otrzymał wyrok skazujący na 6 lat pozbawienia wolności, oskarżony o utworzenie grupy przestępczej, nielegalną działalność gospodarczą i nadużycia podczas sprawowania funkcji Ministra Energetyki, Przemysłu i Handlu w latach 1998-1999. W 2003 roku Mukhtar Ablyazov został ułaskawiony dekretem osobistym Nursultana Nazarbayeva. Korespondent DW.de wskazuje jednak, że Ablyazov nie zaprzestał swojej działalności skierowanej przeciwko władzom Kazachstanu. Przeniósł się do Rosji, gdzie został prezesem rosyjskiej inwestycyjno-przemysłowej grupy "Eurazja" i przewodniczącym zarządu prywatnego kazachstańskiego banku BTA. Będąc w Rosji wspierał finansowo niezależne kazachstańskie media i opozycyjne partie i ruchy.

Nowy rozdział zaczął się w 2009 r., kiedy rząd Kazachstanu podjął decyzję o nacjonalizacji BTA banku, który zdaniem władz znajdował się na progu bankructwa. Weisskopf powołuje się na różne źródła, które podają, że w odpowiedzi na decyzję o nacjonalizacji Ablyazov miał przez struktury banku w Rosji i na Ukrainie wyprowadzić z Kazachstanu od 4 do 10 miliardów dolarów. Oficjalne stanowisko władz Kazachstanu głosi, że Ablyazov wyrządził nieodwracalne szkody krajowej gospodarce, ponadto rzekomo miały też ucierpieć sąsiednie i przyjazne kraje, takie jak Ukraina i Rosja.

Weisskopf w artykule cytuje także fragment rozmowy z pracownikiem kazachstańskiej administracji, który twierdzi, że po dokonaniu ekstradycji Ablyazova do Rosji, zostanie on szybko osądzony i dostanie surowy wyrok - "Mamy informacje, że we Francji rzadko zmienia się decyzje w takich sprawach. Szczególnie, że sprawa Ablyazova w sądzie w Aix-en-Provence rozpatrywana jest już ponad 3 miesiące".

Autor powołuje się także na wypowiedzi byłych współpracowników Ablyazova z kazachstańskiej opozycji, którzy wyrażają nadzieję, że Francja wycofa się z decyzji o ekstradycji ze względu na apele wielu międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka. Jeśli nie - pozostanie jeszcze Trybunał w Strasburgu.

Jeśli doszłoby do ekstradycji - zdaniem redaktor naczelnej Respubliki, nawet jeśli Rosja nie wyda Ablyazova władzom Kazachstanu to Astana i tak będzie miała wpływ na przebieg jego sprawy w Rosji - "Ostatnimi czasy kazachstańskie służby specjalne czują się na terytorium Rosji jak w domu. Kazachstańscy śledczy będą uczestniczyć w pracach międzynarodowej grupy i wszystko robić rękami Moskwiczan". W artykule cytowany jest także kazachstański polityk Amirżan Kosanow, który zaznacza, że Kreml wykorzysta sprawę Ablyazova w swoich interesach, szantażując Astanę możliwością przekazania byłego bankiera w ręce władz - "Polityka zagraniczna Rosji staje się coraz bardziej neoimperialna. Moskwa chciałaby by Astana poprzez wsparcie jej inicjatyw dodała im większego znaczenia".

Pracownicy administracji prezydenta w Kazachstanie utrzymują, że w przypadku ekstradycji Ablyazova do Rosji, Kazachstan powinien ustalić z Rosją nie tylko warunki zwrotu pieniędzy w ramach działalności "Euroazji", ale także powrotu byłego bankiera do domu. "Na początku ten oszust odsiedzi wyrok w Rosji, a później go zabierzemy. Wpływy są..." - podkreślił kazachstański urzędnik w rozmowie z Weisskopfem.

Oryginalny artykuł: DW.de

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata