Garry Kasparov dla Le Monde
Garry Kasparov - rosyjski mistrz szachowy i opozycjonista polityczny, lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego, apeluje do władz w Francji w artykule w francuskiej gazecie Le Monde o nieekstradowanie Mukhtara Ablyazova.
Kasparov przywołuje w artykule m.in. sprawę Almy Shalabayevey, żony Ablyazova, która wróciła 27 grudnia 2013 r. do Rzymu, po jej deportacji z Włoch do Kazachstanu pod koniec maja 2013 r. Kasparov stwierdził: "Alma i jej 6-letnia córka zostały przyjęte z otwartymi ramionami przez Emmę Bonino, włoską minister spraw zagranicznych, osobę, dla której wyrażenie „prawa człowieka” na znaczenie".
Mimo decyzji władz Kazachstanu o uwolnieniu Almy, Kasparov nie ma złudzeń co do polityki prowadzonej przez Nazarbayeva - "Cynizm kazachskiego reżimu Nursultana Nazarbayeva i jego stronników, szczególnie Moskwy, każe obawiać się najgorszego dla tego, kogo Amnesty International ogłosiła ponad dwa lata temu więźniem politycznym".
Kasparov śledząc sprawę Ablyazova prowadzoną przez sąd w Aix-en-Provence stwierdza także, że francuski wymiar sprawiedliwości kompromituje się współpracując z urzędnikami, będącymi wysłannikami Kremla.
Kasparov wypowiada się także na temat rosyjskiego sędziego uczestniczącego w sprawie Ablyazova, Aleksieja Kriworuczko, jak twierdzi "widnieje on na czarnej liście opublikowanej przez Biały Dom w marcu 2013 r., ma zakaz wstępu na terytorium USA (...)". Kriworuczko, zdaniem Kasparova jest też znany z ataków na liderów rosyjskiej opozycji i należy do kliki "uwikłanej w zabójstwo Siergieja Magnitskiego". Kasparov zwraca uwagę, że prokurator Solange Legras musiała być świadoma tożsamości swoich rosyjskich rozmówców, mimo to przyznała pierwszeństwo rosyjskiemu wnioskowi ekstradycyjnemu.
Kasparov w artykule kpi też z opinii wygłoszonej przez Solange Legras, która twierdzi, że Ablyazov jest na tyle bogaty, że mógł kupić przychylność francuskich mediów i organizacji praw człowieka. Kasparov z przekąsem stwierdza: "Niewątpliwie jego bogactwo jest nieograniczone, skoro umożliwiło mu „nabycie” również Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, który wypowiedział się po jego stronie? Albo Emmy Bonino, która w swoim czasie była europejskim komisarzem ds. praw człowieka? Albo paryskiej ławy adwokackiej, która również wyraziła swoje poparcie dla Mukhtara Ablyazova? I kogo jeszcze?".
Źródło: Le Monde
Więcej na temat
-
03Deutsche Welle: Ablyazov - dla jednych oszust, dla drugich bohater
lut -
03DW.de: Ablyazov - dla jednych oszust, dla drugich bohater
lut -
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
17Wyborcza: Mukhtar Ablyazov jak Chodorkowski
cze -
16Le Monde: ONZ zaniepokojone losem kazachstańskiego dysydenta zatrzymanego we Francji
cze
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Raport: Analiza dokumentów w sprawie Mukhtara Ablyazova (.pdf, 0.38 MB)
- Raport: Sprawa Mukhtara Ablyazova w Ukrainie (.pdf, 1.09 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)