El Pais: Urzędnicy potwierdzają nieprawidłowości popełnione przez sędziego w sprawie kazachskiego opozycjonisty
© mukhtarablyazov.org 19.03.2014

Dziennik El Pais opublikował kolejny artykuł dot. ekstradycji Alexandra Pavlova, byłego szefa ochrony Mukhtara Ablyazova. Jak podkreśla El Pais: "Urzędnicy II Wydziału Izby Karnej Trybunału Krajowego Audiencia Nacional potwierdzili na piśmie nieprawidłowe działania sędziego Alfonso Guevary, przewodniczącego III Wydziału, który nie posiadając ku temu odpowiednich kompetencji, 19 lutego br. próbował przeforsować wydanie Kazachstanowi Alexandra Pavlova". 

Przeczytaj cały artykuł

Poniżej publikujemy polskie tłumaczenie tekstu.

Urzędnicy potwierdzają nieprawidłowości popełnione przez sędziego w sprawie kazachskiego opozycjonisty

Trybunał Krajowy Audiencia Nacional przekazuje Naczelnej Radzie Sądownictwa postępowanie wyjaśniające w sprawie sędziego Alfonso Guevary, który nie mając ku temu odpowiednich kompetencji, próbował ekstradować kazachskiego opozycjonistę.

Urzędnicy II Wydziału Izby Karnej Trybunału Krajowego Audiencia Nacional potwierdzili na piśmie nieprawidłowe działania sędziego Alfonso Guevary, przewodniczącego III Wydziału, który nie posiadając ku temu odpowiednich kompetencji, 19 lutego br. próbował przeforsować wydanie Kazachstanowi Alexandra Pavlova, opozycjonisty wobec reżimu prezydenta Nursultana Nazarbayeva. EL PAÍS odkrył działania sędziego i Naczelna Rada Sądownictwa nakazała z urzędu p.o. przewodniczącego Audiencia Nacional, Ramónowi Bodas, otwarcie wewnętrznego „wnikliwego” postępowania wyjaśniającego, aby działanie sędziego mogło zostać objęte „postępowaniem dyscyplinarnym”.

Źródła sądowe wskazują, że raport na temat działań sędziego Guevary został już ukończony i wysłany do Naczelnej Rady Sądownictwa. Śledztwo prowadziła Concepción Espejel, przewodnicząca II Wydziału, który jako jedyny posiada uprawnienia do wydania Pavlova. Zażądała pisemnych sprawozdań od urzędników będących świadkami działań Guevary, a także od sędziego Ángela Hurtado, do którego ci zwrócili się pod nieobecność Sekretarza Sądowego z prośbą o powstrzymanie sędziego, który nie mając ku temu odpowiednich kompetencji, planował, by agenci Interpolu przewieźli Pavlova do samolotu wojskowego czekającego na lotnisku. Na podstawie tych sprawozdań, potwierdzających informacje opublikowane przez naszą gazetę, Espejel opracowała własny raport i przekazała go Antonio Fonsece, prowadzącemu postępowanie dyscyplinarne w Naczelnej Radzie Sądownictwa.

Zdaniem świadków, Guevara zjawił się w II Wydziale, który przestudiował, wszczął postępowanie i wydał postanowienie w sprawie ekstradycji Pavlova (37 l.), i wyraził zainteresowanie decyzją o wydaniu go do Kazachstanu podjętą przez Radę Ministrów 14 lutego br. Sędzia-weteran zapewnił, że skontaktował się z nim ambasador Kazachstanu w Hiszpanii i poinformował go, że na Pavlova czeka samolot, który ma go zabrać do Kazachstanu. Urzędniczka odpowiedziała, że wiedzą o decyzji rządu od Interpolu, ale nie otrzymali oficjalnego zawiadomienia. Poza tym sekretarz sądu, jedyna osoba, która może podpisać decyzję o wydaniu, była w tym czasie nieobecna. Zgodnie z opinią świadków, Guevara zaproponował, żeby to jego sekretarz podpisała nakaz wydania, na co urzędniczka nie wyraziła zgody. Późniejsze działania sędziego II Wydziału udaremniły zamiary Alfonso Guevary.

Do kilku sędziów, którzy parę miesięcy temu analizowali wniosek o ekstradycję Pavlova - uchwaloną przez zgromadzenie plenarne Izby Karnej, a następnie ratyfikowaną przez Radę Ministrów - dzwonił kazachski dyplomata w Madrycie, na telefony w ich służbowych gabinetach i poza godzinami ich urzędowania, oferując „pomoc” i „współpracę”. Zainteresowani uznali te telefony i inne podobne działania przedstawicieli dawnej sowieckiej republiki za „ingerencję nie do przyjęcia” i za „bezprecedensowy”, „dziwny” przypadek. Po tych nieudanych próbach ambasador Kazachstanu spotkał się z ówczesnym prezesem Trybunału Krajowego Audiencia Nacional, Ángelem Juanesem, by w imieniu swojego rządu wyrazić zainteresowanie wydaniem Pavlova. Jak wskazują prawnicy Pavlova, jego telefon komórkowy zniknął, kiedy oddał go wraz z innymi osobistymi przedmiotami funkcjonariuszom policji w Audiencia Nacional podczas jednego z pobytów w celach trybunału. Kilka tygodni później szef Pavlova, Ablyazov, oligarcha i główny opozycjonista kazachskiego reżimu, również poszukiwany przez władze tego kraju, został zatrzymany we Francji.

Gdyby plany sędziego Guevary się powiodły i Pavlov zostałby przewieziony do wojskowego samolotu, który czekał na lotnisku w Madrycie, na nic zdałoby się postanowienie o wstrzymaniu ekstradycji wydane tego samego popołudnia przez Izbę Administracyjną Audiencia Nacional w związku z apelacją Pavlova od odmowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie przyznania mu prawa do azylu. W orzeczeniu sędziowie prosili, by „nie podejmowano żadnych kroków, które zakładałyby opuszczenie przez Pavlova terytorium Hiszpanii, dopóki niniejsza instytucja nie postanowi o odpowiednich środkach zabezpieczających”. Źródła sądowe zapewniają, że Guevara interesował się też decyzją Izby Administracyjnej. Sędzia odmówił przedstawienia gazecie swojej wersji wydarzeń. „Wypowiadam się jedynie za pośrednictwem moich postanowień”, mówi.

Hiszpania jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który podpisał umowę o ekstradycji z Kazachstanem. Ubiegłego lata, kilka tygodni po wejściu porozumienia w życie, premier Mariano Rajoy odwiedził Kazachstan w towarzystwie delegacji ważnych hiszpańskich firm zainteresowanych tym krajem, uważanym za jeden z najbogatszych w surowce naturalne.

Źródło:
http://politica.elpais.com/politica/2014/03/14/actualidad/1394818746_097063.htm

  • Reakcje świata