Lyoński sąd rozpatrzył rosyjski wniosek o ekstradycję Mukhtara Ablyzova
OBRONA PODKREŚLA ABSURDALNOŚĆ I POLITYCZNY CHARAKTER ZARZUTÓW STAWIANYCH ABLYZOVOWI, RYZYKO NIESPRAWIEDLIWEGO PROCESU SĄDOWEGO, TORTUR I WYDANIA DO KAZACHSTANU
SĄD OMÓWIŁ WYSŁUCHANIA ŚWIADKÓW OBRONY GARRI KASPAROVA, LVA PONOMAREVA I INNYCH
DECYZJA SĄDU W LYONIE ZOSTANIE OGŁOSZONA 14 PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU
Lyon, 20 października 2014 roku. — 17 października 2014 roku sąd apelacyjny w Lyonie stał się areną maratońskiego, trwającego 14 godzin posiedzenia sądu. Pomimo, że posiedzenie zakończyło się dopiero w późnych godzinach wieczornych, sąd nie zezwolił obronie na przedstawienie dowodów przemawiających na korzyść politycznego przeciwnika kazachstańskiego reżimu, byłego właściciela i prezesa rady nadzorczej BTA Banku Mukhtara Ablyazova. Trzyosobowy zespół sędziowski przerwał rozprawę oznajmiając, że decyzja w sprawie rosyjskiego wniosku o ekstradycję zostanie ogłoszona 24 października 2014 roku.
W trakcie trwającego cały dzień posiedzenia, sędziowie odmówili wysłuchania zeznań światowej legendy szachowej i rosyjskiego opozycyjnego polityka Garri Kasparova, który specjalnie w tym celu przyjechał do Lyonu i przebywał na sali sądowej. Sąd odmówił również wysłuchania rosyjskiego eksperta w dziedzinie praw człowieka Lva Ponomareva i rosyjskiego obrońcy Ablyazova Marka Feygina, którzy także znajdowali się na sali rozpraw.
Ablyazov i jego obrońcy ujawnili absurdalność i polityczne motywy sprawy, jaka została wszczęta przeciwko kazachskiemu politykowi w Rosji. Przewodniczący składu sędziowskiego oznajmił, że sąd w Lyonie nie powinien oceniać, na ile są zasadne bądź nie rosyjskie zarzuty, lecz powinien jedynie ustalić, czy „rosyjski wniosek o ekstradycję jest zgodny z normami procesowymi”.
Obrona przypomniała lyońskim sędziom, że od grudnia 2013 roku sześć europejskich krajów: Polska, Austria, Czechy, Anglia, Włochy i Hiszpania - odmówiło wydania osób związanych z Ablyazovem i udzieliło im ochrony.
Obrona Ablyazova podkreśliła również, że co najmniej siedem osób znajdujących się na liście Magnitskiego brało udział w fabrykowaniu sprawy Ablyazova w Rosji. Wśród nich znajduje się sędzia Aleksey Krivoruchko, który wydał nakaz aresztowania Ablyazova, oraz śledczy Nikolay Budilo prowadzący śledztwo w tej sprawie. Przy okazji warto wspomnieć, że rosyjski sędzia ma zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Zarówno on, jak i Budilo oraz pięć innych osób z listy Magnitskiego, które uczestniczyły w sprawie Ablyazova, wkrótce mogą otrzymać zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Tego rodzaju inicjatywy ustawodawcze są rozważane przez szereg krajów europejskich w Parlamencie Europejskim.
Lyoński sąd pozwolił rosyjskiemu prokuratorowi Denisowi Grunisowi na prawie dwugodzinne wystąpienie. Grunis szczegółowo skomentował tragiczny przypadek Magnitskiego. Rosyjski prokurator stwierdził, że Magnitski zmarł w rosyjskim areszcie śledczym w wieku 37 lat nie z powodu brutalnego traktowania i tortur, a z przyczyn naturalnych. Grunis powiedział, że lista Magnitskiego była efektem lobbingu na rzecz Sergeya Magnitskiego, prowadzonego przez Wiliama Browdera, szefa firmy „Hermitage Capital Management” i lidera kampanii „Sprawiedliwość dla Sergeya Magnitskiego”, opłaconej z pieniędzy otrzymanych przez Browdera nielegalnie z Rosji. Grunis oświadczył, że Browder został uznany za winnego i ukrywa się przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości, że Rosja domaga się jego aresztowania, i że zakazy wjazdu oraz zamrażanie aktywów osób znajdujących się na liście Magnitskiego to jedynie słabe usiłowania wzięcia odwetu przez Browdera na rosyjskich sędziach i organach ścigania oraz próba wywarcia na nich wpływu.
Jeszcze bardziej szokujące okazało się wystąpienie francuskiego prokuratora Christiana Ponsard, który nie tylko zgodził się z oceną Grunisa twierdzącego, że tragedia została „wymyślona przez ludzi skazanych w Rosji”, ale przyjął też za prawdziwą wersję wydarzeń prezentowaną przez rosyjskiego prokuratora prowadzącego sprawę Magnitskiego. Ponsard oskarżył obrońców Ablyazova, że przedstawili niepotwierdzone okoliczności dotyczące śmierci Magnitskiego i stwierdził, że międzynarodowa polityczna reakcja na kampanię Magnitskiego nie jest oparta na faktach. Ponsard powiedział również, że fakt uczestniczenia w sprawie Ablyazova siedmiu osób z listy Magnitskiego w żaden sposób nie wpływa na zasadność zarzutów Rosji przeciwko Ablyzovowi. I że ten fakt nie daje też podstaw by zakładać, że proces sądowy w Rosji nie będzie sprawiedliwy lub, że Ablyazov będzie tam okrutnie traktowany. Ponsard stwierdził, że śmierć Magnitskiego i różne propozycje rozwiązań prawnych, jakie zaczęły krążyć po Europie, nie powinny wywierać żadnego wpływu na rozpatrzenie wniosku o ekstradycję Ablyzova.
Po oświadczeniu Ponsarda, że sprawa Magnitskiego nie ma żadnego związku ze sprawą Ablyazova, adwokaci tego ostatniego odczytali krótkie fragmenty listów napisanych przez Magnitskiego w areszcie w ostatnich miesiącach jego życia. Obecni na sali z zapartym tchem słuchali rozpaczliwych próśb umierającego człowieka o pomoc, a Ponsard opuścił jedynie wzrok i patrzył na zegarek.
Do sądu przybyli liczni obrońcy praw człowieka z państw Unii Europejskiej, Rosji i Kazachstanu, by obserwować przebieg sprawy ekstradycyjnej Ablyazova. Sprawa ta trafiła do sądu apelacyjnego w Lyonie po tym, jak sąd kasacyjny we Francji uchylił w kwietniu 2014 roku pierwszy wyrok sądu apelacyjnego z Aix-en-Provence na korzyść ekstradycji Ablyzova.
Po ogłoszeniu o 23.00 przerwy w posiedzeniu w sprawie Ablyazova, ten sam trzyosobowy skład sędziowski ogłosił decyzję w drugiej rosyjskiej sprawie ekstradycyjnej, dotyczącej byłego ministra finansów obwodu moskiewskiego Alekseya Kuznetsova. Sąd wydał postanowienie, w którym przychylił się do ekstradycji, ignorując liczne dowody na poważne łamanie praw człowieka w Rosji i brak istnienia niezależnego systemu sądownictwa. Sąd uznał za wystarczające dyplomatyczne gwarancje Rosji, że Kuznetsov nie ucierpi w skutek niesprawiedliwego procesu sadowego i jego prawa nie zostaną złamane.
Źródło: Facebook
Więcej na temat
-
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze -
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)