Lyoński sąd rozpatrzył rosyjski wniosek o ekstradycję Mukhtara Ablyzova
© mukhtarablyazov.org 22.10.2014

OBRONA PODKREŚLA ABSURDALNOŚĆ I POLITYCZNY CHARAKTER ZARZUTÓW STAWIANYCH ABLYZOVOWI, RYZYKO NIESPRAWIEDLIWEGO PROCESU SĄDOWEGO, TORTUR I WYDANIA DO KAZACHSTANU

 SĄD OMÓWIŁ WYSŁUCHANIA ŚWIADKÓW OBRONY GARRI KASPAROVA, LVA PONOMAREVA I INNYCH 

DECYZJA SĄDU W LYONIE ZOSTANIE OGŁOSZONA 14 PAŹDZIERNIKA 2014 ROKU

Lyon, 20 października 2014 roku. — 17 października 2014 roku sąd apelacyjny w Lyonie stał się areną maratońskiego, trwającego 14 godzin posiedzenia sądu. Pomimo, że posiedzenie zakończyło się dopiero w późnych godzinach wieczornych, sąd nie zezwolił obronie na przedstawienie dowodów przemawiających na korzyść politycznego przeciwnika kazachstańskiego reżimu, byłego właściciela i prezesa rady nadzorczej BTA Banku Mukhtara Ablyazova. Trzyosobowy zespół sędziowski przerwał rozprawę oznajmiając, że decyzja w sprawie rosyjskiego wniosku o ekstradycję zostanie ogłoszona 24 października 2014 roku.

W trakcie trwającego cały dzień posiedzenia, sędziowie odmówili wysłuchania zeznań światowej legendy szachowej i rosyjskiego opozycyjnego polityka Garri Kasparova, który specjalnie w tym celu przyjechał do Lyonu i przebywał na sali sądowej. Sąd odmówił również wysłuchania rosyjskiego eksperta w dziedzinie praw człowieka Lva Ponomareva i rosyjskiego obrońcy Ablyazova Marka Feygina, którzy także znajdowali się na sali rozpraw.

Ablyazov i jego obrońcy ujawnili absurdalność i polityczne motywy sprawy, jaka została wszczęta przeciwko kazachskiemu politykowi w Rosji. Przewodniczący składu sędziowskiego oznajmił, że sąd w Lyonie nie powinien oceniać, na ile są zasadne bądź nie rosyjskie zarzuty, lecz powinien jedynie ustalić, czy „rosyjski wniosek o ekstradycję jest zgodny z normami procesowymi”.

 Obrona przypomniała lyońskim sędziom, że od grudnia 2013 roku sześć europejskich krajów: Polska, Austria, Czechy, Anglia, Włochy i Hiszpania - odmówiło wydania osób związanych z Ablyazovem i udzieliło im ochrony.

Obrona Ablyazova podkreśliła również, że co najmniej siedem osób znajdujących się na liście Magnitskiego brało udział w fabrykowaniu sprawy Ablyazova w Rosji. Wśród nich znajduje się sędzia Aleksey Krivoruchko, który wydał nakaz aresztowania Ablyazova, oraz śledczy Nikolay Budilo prowadzący śledztwo w tej sprawie. Przy okazji warto wspomnieć, że rosyjski sędzia ma zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Zarówno on, jak i Budilo oraz pięć innych osób z listy Magnitskiego, które uczestniczyły w sprawie Ablyazova, wkrótce mogą otrzymać zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Tego rodzaju inicjatywy ustawodawcze są rozważane przez szereg krajów europejskich w Parlamencie Europejskim.

Lyoński sąd pozwolił rosyjskiemu prokuratorowi Denisowi Grunisowi na prawie dwugodzinne wystąpienie. Grunis szczegółowo skomentował tragiczny przypadek Magnitskiego. Rosyjski prokurator stwierdził, że Magnitski zmarł w rosyjskim areszcie śledczym w wieku 37 lat nie z powodu brutalnego traktowania i tortur, a z przyczyn naturalnych. Grunis powiedział, że lista Magnitskiego była efektem lobbingu na rzecz Sergeya Magnitskiego, prowadzonego przez Wiliama Browdera, szefa firmy „Hermitage Capital Management” i lidera kampanii „Sprawiedliwość dla Sergeya Magnitskiego”, opłaconej z pieniędzy otrzymanych przez Browdera nielegalnie z Rosji. Grunis oświadczył, że Browder został uznany za winnego i ukrywa się przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości, że Rosja domaga się jego aresztowania, i że zakazy wjazdu oraz zamrażanie aktywów osób znajdujących się na liście Magnitskiego to jedynie słabe usiłowania wzięcia odwetu przez Browdera na rosyjskich sędziach i organach ścigania oraz próba wywarcia na nich wpływu.

Jeszcze bardziej szokujące okazało się wystąpienie francuskiego prokuratora Christiana Ponsard, który nie tylko zgodził się z oceną Grunisa twierdzącego, że tragedia została „wymyślona przez ludzi skazanych w Rosji”, ale przyjął też za prawdziwą wersję wydarzeń prezentowaną przez rosyjskiego prokuratora prowadzącego sprawę Magnitskiego. Ponsard oskarżył obrońców Ablyazova, że przedstawili niepotwierdzone okoliczności dotyczące śmierci Magnitskiego i stwierdził, że międzynarodowa polityczna reakcja na kampanię Magnitskiego nie jest oparta na faktach. Ponsard powiedział również, że fakt uczestniczenia w sprawie Ablyazova siedmiu osób z listy Magnitskiego w żaden sposób nie wpływa na zasadność zarzutów Rosji przeciwko Ablyzovowi. I że ten fakt nie daje też podstaw by zakładać, że proces sądowy w Rosji nie będzie sprawiedliwy lub, że Ablyazov będzie tam okrutnie traktowany. Ponsard stwierdził, że śmierć Magnitskiego i różne propozycje rozwiązań prawnych, jakie zaczęły krążyć po Europie, nie powinny wywierać żadnego wpływu na rozpatrzenie wniosku o ekstradycję Ablyzova.

Po oświadczeniu Ponsarda, że sprawa Magnitskiego nie ma żadnego związku ze sprawą Ablyazova, adwokaci tego ostatniego odczytali krótkie fragmenty listów napisanych przez Magnitskiego w areszcie w ostatnich miesiącach jego życia. Obecni na sali z zapartym tchem słuchali rozpaczliwych próśb umierającego człowieka o pomoc, a Ponsard opuścił jedynie wzrok i patrzył na zegarek.

Do sądu przybyli liczni obrońcy praw człowieka z państw Unii Europejskiej, Rosji i Kazachstanu, by obserwować przebieg sprawy ekstradycyjnej Ablyazova. Sprawa ta trafiła do sądu apelacyjnego w Lyonie po tym, jak sąd kasacyjny we Francji uchylił w kwietniu 2014 roku pierwszy wyrok sądu apelacyjnego z Aix-en-Provence na korzyść ekstradycji Ablyzova.

Po ogłoszeniu o 23.00  przerwy w posiedzeniu w sprawie Ablyazova, ten sam trzyosobowy skład sędziowski ogłosił decyzję w drugiej rosyjskiej sprawie ekstradycyjnej, dotyczącej byłego ministra finansów obwodu moskiewskiego Alekseya Kuznetsova. Sąd wydał postanowienie, w którym przychylił się do ekstradycji, ignorując liczne dowody na poważne łamanie praw człowieka w Rosji i brak istnienia niezależnego systemu sądownictwa. Sąd uznał za wystarczające dyplomatyczne gwarancje Rosji, że Kuznetsov nie ucierpi w skutek niesprawiedliwego procesu sadowego i jego prawa nie zostaną złamane.

Źródło: Facebook

AKTUALNOŚCI

Kraj Austria Belgia Czechy Europa Francja Hiszpania Kazachstan Litwa Niemcy Polska Rosja UE Ukraina Wielka Brytania Włochy Temat Aix-en-Provence Aleksander Kwaśniewski Alexander Pavlov Alga! Aliyia Turusbekova Alma Shalabayeva Alua Ablyazova Amnesty International Ana Maria Gomes Andrey Kravchenko Andrzej Duda Angelino Alfano Anna Koj Anne Brasseur Antonin Lévy Audiencia Nacional azyl polityczny Bartosz Kramek biznes Bolat Atabayev BTA Bank Bundestag Catherine Ashton Cecilia Malmström Centrum Wolności Obywatelskich Christiane Taubira Corbas Cristian-Silviu Busoi Dalia Grybauskaitė Danielle Auroi dekabryści Demokratyczny Wybór Kazachstanu Denis Grunis deportacja EASO EDPS EEAS ekstradycja Elena Valenciano Elisabeth Guigou EPCA Europejski Trybunał Praw Człowieka Facebook Federica Mogherini Fernando Maura Barandiaran Filippo Grandi Francja Francois Hollande Frank Schwabe Garry Kasparov Gennadiy Kolbin gospodarka Guzyal Baidalinova Hiszpania HOME Home Office HRW Human Rights Foundation i-link Ignacio Sánchez Amor Il Messaggero Ilyas Khrapunov Ilyashev i Partnerzy Iñaki Irazabalbeitia Fernández interpelacja Interpol Iogan Merkel Irene Lozano Irina Petrushova Isabel Santos Jacek Saryusz-Wolski Jaromír Štětina Jarosław Wałęsa Jean-Marie Fardeau Juan Fernando Lopez Aguilar Julie Ward Jürgen Stock JUST Kazachstan Kazakhgate Kazaword Kazimierz Michał Ujazdowski Komisja Europejska La Repubblica Laurent Fabius Lev Ponomarov Libero Liisa Jaakonsaari Litwa Luigi Compagna Lyon Lyudmyla Aleksieyeva Lyudmyla Kozlovska Madina Ablyazova Madiyar Ablyazov Mady Delvaux-Stehres Maksim Melnik Manuel Valls Manuela Serra Marcin Święcicki Mariano Rajoy Marju Lauristin Mark Feygin Matteo Renzi Maurizio Improta Małgorzata Gosiewska Mediapart Memoriał Michał Boni międzynarodowy status uchodźcy Mistral MSZ Mukhtar Ablyazov Mukhtar Dzhakishev Muratbek Ketebayev narodowy mechanizm prewencyjny Niccolo Rinaldi Nicolas Sarkozy Nursultan Nazarbayev OBWE ochrona międzynarodowa Olbrycht Olena Tischenko Otwarty Dialog PACE Parlament Europejski Patokh Chodiev Pavel Svoboda Pavel Svoboda Pavel Zabelin Peter Sahlas Petro Poroshenko prawa człowieka Prokuratura Generalna Kazachstanu Prokuratura Generalna Ukrainy prywatyzacja Rada Stanu Rafael Balgin Rakhat Aliyev Ramazan Yesergepov Red Notice Renate Weber Respublika Roman Marchenko Rosja Ruch Pięciu Gwiazd Sergey Duvanov Serhiy Khodakivskiy Solange Legras status uchodźcy Svetlana Ganushkina Sylvie Guillaume Syrym Shalabayev Tadeusz Woźniak Tatiana Paraskevich terroryzm Tomáš Zdechovský Tomasz Makowski Tony Blair tortury trust.ua Tunne Kelam Ukraina Umowa o Partnerstwie i Współpracy UNHCR Unia Europejska Urko Aiartza Valeriy Borshchov Viktor Shokin Vitaliy Kasko Vitaliy Yarema Viviane Reding Vladimir Guzyr Vladimir Kozlov Vladimir Putin Winston & Strawn wyrok Yehor Sobolev Yevgeniy Zhovtis zasada non-frustration zasada non-refoulement Zhanaozen Zinaida Mukhortova ZSRR
  • Reakcje świata