Jakie kroki zamierza podjąć Unia w sprawie Ablyazova – pytają eurodeputowani
Jan Olbrycht, Jacek Saryusz-Wolski oraz Jarosław Leszek Wałęsa zwrócili się w pisemnym zapytaniu do Wysokiej Przedstawiciel Unii ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w sprawie postępowania ekstradycyjnego wszczętego przeciwko Mukhtarowi Ablyazovowi. W odpowiedzi Federica Mogherini zrzekła się odpowiedzialności, wskazując iż sprawa Ablyazova nie podlega prawu UE.
Europarlamentarzyści zwrócili uwagę na „typowo polityczny” charakter sprawy Ablyazova. Wnioski o ekstradycję kazachstańskiego dysydenta i głównego rywala prezydenta Nazarbayeva zostały złożone przez przychylne Kazachstanowi organy śledcze Rosji i Ukrainy. W postępowaniu – jak zwracają uwagę – wykryto nieprawidłowości, m.in. nietransparentne kontakty francuskiej prokuratury ze stroną ukraińską, rosyjską i kazachską. Zdaniem parlamentarzystów, niejasna pozostaje także zasadność udziału organów śledczych Ukrainy i Rosji w sprawie.
W zapytaniu poproszono Wysoką przedstawiciel o odpowiedź, czy wie o ostatnich niepokojących wydarzeniach oraz jakie kroki zamierza podjąć wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (ESDZ) by nie dopuścić do ekstradycji Ablyazova. Jednocześnie parlamentarzyści zapytali czy zasadne jest podpisanie wzmocnionej umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy UE, a Kazachstanem łamiącym prawa człowieka.
W odpowiedzi Wysoka Przedstawiciel, Federica Mogherini stwierdziła, iż sprawa Ablyazova nie podlega prawu UE, a umowom pomiędzy państwami członkowskimi a państwami trzecimi. „Komisja nie jest uprawniona do interweniowania w tej sprawie” – odpowiada Mogherini. Mimo to przekonuje, że organy UE monitorują sytuację praw człowieka w Kazachstanie: „Kwestie dotyczące praw człowieka poruszane są konsekwentnie i na wszystkich szczeblach, zwłaszcza w ramach corocznego dialogu na temat praw człowieka”. Odnosi się także do nowej umowy między Kazachstanem a Unią i przekonuje, że zawarto w niej „szereg kluczowych artykułów odnoszących się do praw człowieka, praworządności i demokracji” oraz, że „będzie stanowić ramy i możliwości usprawnienia współpracy między UE a Kazachstanem w dziedzinie praw człowieka”.
Więcej na temat
-
26Mogherini odpowiada na apel eurodeputowanych w sprawie kazachstańskich dysydentów
mar -
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze -
02Europarlamentarzyści z Polski, Estonii i Czech we wspólnym apelu do francuskich władz ws. Ablyazova
kw -
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru
Powiązane galerie
Powiązane publikacje
- Mogherini odpowiada na apel eurodeputowanych w sprawie kazachstańskich dysydentów (.pdf, 0.04 MB)
- Kazachstan zaprzecza zastrzeżeniom ONZ, UE i OBWE dotyczącym praw człowieka (.pdf, 0.3 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Oświadczenie Jeana-Claude’a Junckera o „obiecujących reformach" w Kazachstanie stawia pod znakiem zapytania kompetencje przedstawicieli Komisji Europejskiej w zakresie oceny rzeczywistej sytuacji w kraju (.pdf, 0.14 MB)