Francuskie Amnesty International upomina się o Ablyazova
Francuski oddział Amnesty International zareagował na szokującą decyzję premiera Manuela Vallsa, który zatwierdził ekstradycję do Rosji jednego z liderów kazachstańskiej opozycji, Mukhtara Ablyazova. Tą decyzją francuskie władze dały kredyt zaufania Moskwie, która zapewniła, że prawa Ablyazova będą respektowane. Jednak – jak zwracają uwagę międzynarodowe organizacje, w tym Amnesty – w Rosji wciąż na porządku dziennym są tortury. Nie ma także poszanowania zarówno dla prawa krajowego, jak i dla zobowiązań międzynarodowych. Dlatego w oświadczeniu władze organizacji wezwały do wstrzymania ekstradycji Kazacha.
To nie pierwszy raz, kiedy Amnesty International stanęło w obronie Ablyazova, uważanego powszechnie za głównego wroga obecnego prezydenta Kazachstanu, Nursultana Nazarbayeva. W proteście przeciwko decyzji rządu Francji organizacji wtórują także znani obrońcy praw człowieka, tacy jak: Garry Kasparov, Lev Ponomaryov, Lyudmyla Aleksieyeva, Valeriy Borshchov czy Svietlana Ganushkina.
W oświadczeniu wiarygodność Kremla Amnesty International podważyło, powołując się na swój ostatni raport poświęcony sytuacji praw człowieka w Rosji. W publikacji wyliczono m.in. przypadki tortur i złego traktowania, których sprawcy pozostali bezkarni. System jest skażony przez korupcję służb i sędziów. Co więcej, Amnesty zwróciło uwagę na bliskie, wzajemne powiązania Moskwy z Astaną. Według informacji organizacji, służby dwóch krajów pozostają w stałym kontakcie i regularnie współpracują. W ramach tej współpracy dochodzi m.in. do uprowadzeń, zniknięć i nielegalnych transferów.
Dlatego francuski oddział Amnesty zaapelował do władz, by te nie były głuche na głos społeczeństwa obywatelskiego, w tym organizacji praw człowieka. Ryzyko, które zagraża Ablyazovowi w przypadku ekstradycji – jak wskazano w oświadczeniu – dostrzegło dziesięć krajów (dziewięć europejskich i USA), które odrzuciły wnioski o deportowanie krewnych i współpracowników opozycjonisty. W tej sytuacji republikańska Francja o długich wolnościowych tradycjach, stała się jedynym krajem, który zawierzył Rosji i przystał na ekstradycję motywowaną czysto politycznie.
Źródło: amnesty.fr: artykuł poświęcony Ablyazovowi, oficjalne oświadczenie
Więcej na temat
-
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze -
17Wyborcza: Mukhtar Ablyazov jak Chodorkowski
cze -
22Rosyjscy obrońcy praw człowieka: deportacja jest niedopuszczalna
paź -
22Kasparov: Ablyazov ma zerowe szanse na sprawiedliwy proces w Rosji
paź -
12Premier Francji podpisał dekret o ekstradycji Ablyazova do Rosji
paź
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Raport: Analiza dokumentów w sprawie Mukhtara Ablyazova (.pdf, 0.38 MB)
- Raport: Francja nie powinna dopuścić do wydania kazachskiego opozycjonisty na śmierć (.pdf, 1.16 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)