Sąd zatwierdził wniosek w sprawie ekstradycji Ablyazova
Aix-en-Provence, Francja – Francuski sąd w Aix-en-Provence zezwolił na ekstradycję czołowego działacza opozycyjnego – Mukhtara Ablyazova. O jego ekstradycję wnioski złożyły Rosja i Ukraina. Sąd podkreślił, że mimo pozytywnego rozpatrzenia obu wniosków, pierwszeństwo w wyegzekwowaniu decyzji sądu ma strona rosyjska.
Prawnicy Ablyazova zapowiedzieli apelację – mają pięć dni na jej złożenie w sprawie decyzji o ekstradycji na Ukrainę i siedem dni w związku z wnioskiem rosyjskim.
Fundacja Otwarty Dialog jest zaskoczona i zaniepokojona podjętą decyzją. Oznacza ona, że francuski sąd nie dostrzega oczywistego motywu politycznego zarówno samej sprawy Mukhtara Ablyazova, jak i obu złożonych wniosków ekstradycyjnych. Sąd pokazał również, że nie traktuje poważnie zagrożenia dla życia i zdrowia opozycjonisty, jakie niesie ze sobą podjęta decyzja. Jej następstwem będzie przekazanie Mukhtara Ablyazova przez władze Rosji lub Ukrainy w ręce reżimu Nursułtana Nazarbajewa w Kazachstanie. Liczne doniesienia i apele społeczności międzynarodowej dotyczące łamania podstawowych praw człowieka i stosowania tortur przez władze Kazachstanu budzą ogromny niepokój co do bezpieczeństwa życia i zdrowia opozycjonisty.
Motywowane politycznie próby ekstradycji są w ostatnich latach dużym problemem z jakim muszą się zmierzyć kraje Europy. Stosowany system ekstradycyjny oparty jest na wzajemnym zaufaniu stron, gwarantującym zachowanie szacunku, podstawowych praw człowieka i przestrzeganie prawa międzynarodowego. Niestety w przypadku współpracy z krajami rządzonymi przez reżim – jak w przypadku Kazachstanu o takim zaufaniu nie może być mowy.
Więcej na temat
-
10Polskie media o decyzji ekstradowania Ablyazova
sty -
13Reuters: francuski prokurator wzywa do ekstradycji
gru -
12Kolejna rozprawa w sprawie ekstradycji Mukhtara Ablyazowa w styczniu 2014 r.
gru -
12Bloomberg: sytuacja na Ukrainie może pomóc Mukhtarovi Ablyazovovi
gru -
28Sąd potwierdził datę rozprawy w sprawie ekstradycji Ablyazova
lis
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Uzupełniający raport prof. Scotta Hortona (.pdf, 1.01 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)