Polskie media o decyzji ekstradowania Ablyazova
© mukhtarablyazov.org 10.01.2014

Wydany przez francuski sąd 9 stycznia wyrok o ekstradycji dysydenta Mukhtara Ablyazova odbił się w mediach. Temat podjęły czołowe polskie portale internetowe takie jak: onet.pl, wyborcza.pl, wp.pl, rp.pl, tokfm.pl, polskieradio.pl, czy money.pl.

Wyborcza, Wirtualna Polska i Onet poinformowały, powołując się na PAP o decyzji francuskiego sądu odnośnie ekstradycji kazachskiego polityka opozycyjnego Mukhtara Ablyazova. 9 stycznia sąd w Aix-en-Provence przychylił się do wniosków ekstradycyjnych skierowanych przez Ukrainę i Rosję. Serwisy internetowe za Polską Agencją Prasową opisują stawiane Ablyazovovi zarzuty sprzeniewierzenia ok. 6 mld dolarów z banku BTA, dodając, że sam oskarżony twierdzi, że zarzuty motywowane są politycznie.

Rusłan Szoszyn w artykule dla Rzeczpospolitej, powołując się na AFP cytuje adwokatów Ablyazova. "Decyzja sądu jest hańbą dla francuskiego wymiaru sprawiedliwości" – powiedział po rozprawie Jean Pierre Mignard. Bruno Rebstock komentując decyzję sądu stwierdził: "Sędziowie nie udzielili żadnych odpowiedzi na liczne prawne dowody obrony przeciwko możliwości ekstradycji Ablyazova".

Rzeczpospolita zwraca też uwagę na fakt, że francuski sąd nie podjął się kwestii rozpatrzenia winy Ablyazova w zarzucanych mu przestępstwach, a jedynie zadecydował o jego ekstradycji. Szoszyn dodaje: "Decyzja sądu w Aix-en-Provence oznacza, że zdaniem francuskich sędziów rosyjski czy ukraiński system sprawiedliwości jest wystarczająco wiarygodny, by można było odsyłać tam osoby, posiadające azyl polityczny na terenie innego państwa Unii Europejskiej".

Artykuły w mediach:

onet.pl - PDF

wyborcza.pl - PDF

wp.pl - PDF

rp.pl - PDF

tokfm.pl -  PDF

polskieradio.pl - PDF

  • Reakcje świata