„Le Monde”:francuski sąd zezwala na ekstradycję Mukhtara Ablyazova do Rosji
© mukhtarablyazov.org 16.01.2014

Sąd apelacyjny w Aix-en-Provence uważa, że rosyjski wymiar sprawiedliwości zapewnia wszelkie wymagane gwarancje, pomimo paru nieudanych epizodów.Naiwność, ignorancja, czy zła wiara: orzeczenie daje wizję rosyjskiego systemu sądowniczego o rzadkiej uprzejmości. Zresztą, te same argumenty powtarzają się w orzeczeniu dotyczącym Ukrainy.

Sąd śledczy uważa, że „nie można wnioskować ze szczególnych przypadków, nawet licznych, skazania państwa rosyjskiego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, że rosyjski system prawny nie daje podstawowych gwarancji procesowych i ochrony praw w zakresie obrony w sposób ogólny”.Postanowienie zawiera nawet fragment wspominający o braku „perfekcyjności jakiegokolwiek systemu sądowego”.

„TO TCHÓRZOSTWO”

Sąd chowa się za raportem komisarza ds. praw człowieka przy Radzie Europy, który podkreśla „znaczne zmniejszenie” liczby sędziów podlegających sankcjom w Rosji w przeciągu ostatnich dwóch lat. Świadczyłoby to o „zmniejszeniu nienależnych nacisków” wywieranych na nich. „Sędziowie z Aix-en-Provence okrywają hańbą swój zawód, uznając swoich rosyjskich odpowiedników za równorzędnych sobie”, unosi się mecenas Peter Sahlas, adwokat Mukhtara Ablyazova.„To tchórzostwo.Odmawiają wzięcia odpowiedzialności, jaką ponoszą jako osoby stojące na straży prawa.Rosjanie rzucą się na to postanowienie i będą je wyciągać przy każdej, nawet najmniejszej okazji, jako carte blanche.”

Źródło: Le Monde

  • Reakcje świata