Prokurator miasta Aix-en-Provence przyznaje, iż w toku podejmowania decyzji o ekstradycji Mukhtara Ablyazova popełniono błędy
- Prokurator wnosi o ponowne przeprowadzenie rozprawy w miejscowym sądzie w celu skorygowania błędów, mimo iż sprawą zajmuje się obecnie sąd kasacyjny w Paryżu.
- Obrona krytykuje prokuratora za próbę niedopuszczenia do wygrania sprawy przez Ablyazova w sądzie kasacyjnym.
- Zdaniem obrony prokurator działa w służbie skorumpowanych reżimów Kazachstanu, Rosji i Ukrainy.
- Obrona zarzuca sądowi w Aix-en-Provence nonszalancję wobec groźby nieuczciwego procesu oraz stosowania tortur w przypadku ekstradycji Ablyazova
Paryż, 27 lutego 2014,
Prokurator miasta Aix-en-Provence Solange Legras przyznała, iż wystąpienie błędów proceduralnych podważa obie decyzje sądu wydane w dniu 9 stycznia 2014 r., zezwalające na ekstradycję kazachskiego przeciwnika politycznego oraz byłego właściciela i prezesa Banku BTA, Mukhtara Ablyazova. Sąd w Aix-en-Provence przychylił się do wniosków Rosji i Ukrainy o jego ekstradycję, nadając priorytet stronie rosyjskiej. Mimo iż sprawą Ablyazova zajmuje się obecnie sąd kasacyjny w Paryżu, Legras wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy w dniu 27 lutego 2014 r. w sądzie w Aix-en-Provence w celu skorygowania popełnionych błędów proceduralnych.
Zdaniem obrony Ablyazova sąd w Aix-en-Provence powinien odrzucić wniosek prokuratora o zmianę podjętych decyzji. W przeciwnym razie, będzie wyglądać na to, że sędziowie działają w porozumieniu z prokuratorem, korygując błędy w dokumentacji w taki sposób, aby ich decyzja o wydaleniu Ablyazova przeszła pomyślnie kontrolę sądu kasacyjnego.
Dowiedziawszy się o najnowszym zwrocie w jego sprawie, Ablyazov oznajmił, iż „opieszałe próby skorygowania błędów sądu przez prokuratora miasta Aix-en-Provence są próbą niedopuszczenia do uchylenia decyzji wydanych przeciwko mnie przez sąd kasacyjny w Paryżu”.
Dodał także: „Jestem zdumiony, że prokurator i sąd w Aix-en-Provence są tak skłonni dać wiarę zarzutom stawianym przez reżimy, które strzelają w plecy protestujących i bezprawnie przejmują prywatne przedsiębiorstwa. Jeszcze większe zdumienie wywołuje u mnie fakt, że, bez względu na to, jakie jest ich zdanie na temat tychże zarzutów wobec mnie, prokurator i sąd w Aix-en-Provence twierdzą, że w przypadku mojej ekstradycji, w Rosji lub na Ukrainie czeka mnie uczciwy proces, bez ryzyka tortur ani utraty życia.”
Błędy, które prokurator chce naprawić, obejmują zmiany członków trzyosobowych składów sędziowskich w Aix-en-Provence, które brały udział rozprawie ekstradycyjnej i które wydały decyzje w sprawie o charakterze politycznym. Co dziwne, sąd milczy w sprawie tego, którzy z sędziów rzeczywiście brali udział w obradach nad podjęciem każdej z tych decyzji. Zgodnie z prawem francuskim, ci sędziowie, którzy brali udział w rozprawie, muszą również uczestniczyć w obradach nad podjęciem decyzji. Prokurator zwróciła się do sądu z prośbą, aby ponownie się zebrał i zaproponowała konkretne sformułowania zmian w obu tych decyzjach, mające na celu skorygowanie zawartych w nich błędów.
Obrona Ablyazova stanowczo sprzeciwia się podjętej przez prokuratora próbie zapobieżenia możliwości uchylenia decyzji ekstradycyjnych przez sąd kasacyjny. Zdaniem obrony brak przejrzystości co do tego, którzy sędziowie brali udział w obradach, stanowi ważny problem, a pominięcie tej informacji jest tylko jednym z wielu błędów popełnionych przez sąd w Aix-en-Provence.
Obrona skrytykowała miejscowego prokuratora za „działanie w sposób służalczy na rzecz skorumpowanych reżimów Rosji, Ukrainy i Kazachstanu”, żądających wydania Ablyazova i oświadczyła, że prokuratorowi „brak jest obiektywizmu” w tej sprawie oraz że „shańbił on francuski wymiar sprawiedliwości oraz francuskie wartości, które prokurator powinien kultywować”. Prawnicy podkreślili, że zarzuty stawiane Ablyazovowi przez trzy postsowieckie państwa sięgają jeszcze sprawy bezprawnej nacjonalizacji BTA Banku przez skorumpowany kazachski reżim w roku 2009. Celem nacjonalizacji było pozbawienie Mukhtara Ablyazova (jako głównego przeciwnika reżimu) środków finansowych oraz zapobieżenie rozprzestrzenieniu się nastrojów opozycyjnych w byłych republikach radzieckich.
Prokurator Legras wydała polecenie aresztowania Ablyazova w południowej Francji w lipcu 2013 roku. Prawnicy działający w interesie kazachskiego dyktatora Nursultana Nazarbayeva zwrócili się do niej o aresztowanie Ablyazova po tym, jak ich prywatnym detektywom udało się ustalić miejsce pobytu opozycjonisty we Francji. Legras współpracowała z prawnikami Kazachstanu, wydając nakaz aresztowania Ablyazova na podstawie noty Interpolu wysłanej przez Ukrainę w 2011 roku. W późniejszym czasie Legras ściśle współpracowała także z francuskimi adwokatami, wyznaczonymi przez skorumpowany i zbrodniczy reżim ukraiński, aby spreparować sprawę przeciwko Ablyazovowi, mającą na celu zatuszowanie faktu nielegalnej nacjonalizacji i przywłaszczenia majątku Banku BTA przez Kazachstan w 2009 roku. W toku tejże nacjonalizacji dopuszczono się poważnych naruszeń praw człowieka wobec wielu osób i ich rodzin — niewinne osoby były aresztowane, torturowane i uwięzione.
Więcej na temat
-
16„Le Monde”:francuski sąd zezwala na ekstradycję Mukhtara Ablyazova do Rosji
sty -
15KyivPost: kazachstańscy prokuratorzy: Ablyazov nie może być ekstradowany bez zgody Francji
sty -
09Ablyazov zamierza odwołać się od decyzji sądu w Aix-en-Provence w sprawie jego ekstradycji
sty -
08Czy jutro zapadnie decyzja w sprawie Ablyazova?
sty -
13Reuters: francuski prokurator wzywa do ekstradycji
gru
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Human Rights Watch: Francuski sąd rozmyśla nad sprawą kazachskiego krytyka, któremu grozi ekstradycja (.pdf, 0.19 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)