Ablyazov zamierza odwołać się od decyzji sądu w Aix-en-Provence w sprawie jego ekstradycji
Aix-en-Provence, 9 stycznia 2014 r. — dzisiejsze orzeczenie sądu apelacyjnego w Aix-en-Provence, uznane przez obronę za „ewidentnie błędną decyzję”, zezwala na ekstradycję kazachstańskiego oponenta władz i byłego prezesa banku, Mukhtara Ablyazova. Sąd przychylił się do wniosków o ekstradycję, złożonych zarówno przez Ukrainę, jak i Rosję, pierwszeństwo przyznając wnioskowi rosyjskiemu.
Jean-Pierre Mignard, prawnik Ablyazova, ostro skrytykował to orzeczenie, twierdząc, że „okrywa ono hańbą francuski wymiar sprawiedliwości”.
Bruno Rebstock z zespołu prawników Ablyazova, stwierdził, że sąd „nie przedstawił ani jednej wiarygodnej odpowiedzi na miażdżące argumenty prawne, przemawiające przeciwko ekstradycji Ablyazova”. Ablyazov złoży apelację od decyzji prowansalskiego sądu w Sądzie Kasacyjnym w Paryżu.
Peter Sahlas, reprezentujący rodzinę Ablyazova, w tym również jego żonę i sześcioletnią córkę, które zostały uprowadzone w 2013 roku z Włoch przez kazachstańskich dyplomatów, stwierdził: „Zezwalając na ekstradycję Ablyazova, sąd w Aix-en-Provence nie tylko postąpił wbrew prawu, lecz także wystąpił przeciwko wszystkim największym organizacjom walczącym o prawa człowieka we Francji i na całym świecie. Amnesty International, Human Rights Watch, FIDH i ACAT usilnie protestowały przeciwko ekstradycji Ablyazova. Ten sąd chce oddać Ablyazova, uchodźcę, prosto w ręce ludzi, przed którymi należy go chronić”. Zauważył także, iż w lipcu 2013 r. nawet Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców apelowała o niedopuszczenie do ekstradycji do Ukrainy osób ubiegających się o azyl, ponieważ kraj ten niejednokrotnie udowodnił, iż nie posiada właściwych mechanizmów ich ochrony.
Alma Shalabayeva, która jest żoną Ablyazova od 25 lat, powiedziała: „Ekstradycja to dla mojego męża wyrok śmierci. Jeżeli dojdzie do ekstradycji, ani ja, ani czworo naszych dzieci już nigdy nie zobaczymy mojego męża”. Dodała: „Mój mąż poświęcił wszystko walce o demokrację i reformy w Kazachstanie. Stracił majątek, stracił wolność i został odcięty od rodziny. Ma przeciwko sobie okrutny reżim, który chce go zniszczyć i zabić wszelkie nadzieje na demokratyczne przemiany. Francja to kraj demokracji. Francja powinna być krajem, gdzie szanuje się prawa człowieka. Francja nie może pomagać kazachstańskiemu reżimowi niszczyć mojego męża”.
Więcej na temat
-
27Prokurator miasta Aix-en-Provence przyznaje, iż w toku podejmowania decyzji o ekstradycji Mukhtara Ablyazova popełniono błędy
lut -
16„Le Monde”:francuski sąd zezwala na ekstradycję Mukhtara Ablyazova do Rosji
sty -
15KyivPost: kazachstańscy prokuratorzy: Ablyazov nie może być ekstradowany bez zgody Francji
sty -
08Czy jutro zapadnie decyzja w sprawie Ablyazova?
sty -
13Reuters: francuski prokurator wzywa do ekstradycji
gru
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Human Rights Watch: Francuski sąd rozmyśla nad sprawą kazachskiego krytyka, któremu grozi ekstradycja (.pdf, 0.19 MB)
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)