Media o wyroku w sprawie Ablyazova
© mukhtarablyazov.org 09.01.2014

CNN, reportaż o Mukhtarze Ablyazovie

Przez trzy dni ukazało się ponad 115 artykułów we francuskich mediach. O Ablyazovie pisały zarówno serwisy internetowe jak i prasa. Większość skrytykowała decyzję sądu o ekstradycji Ablyazova, cytując córkę i żonę Ablyazova oraz adwokatów.

Reuters - jak większość mediów finansowych, powołał się także na argumenty BTA banku, który oskarża Ablyazova o defraudacje ok. 6 milliardów dolarów. 

Media anglosaskie (Reuters, Bloomberg, The Times) również uwypuklały argumenty oskarżycieli, z wyjątkiem CNN (ponad 5 mln telewidzów), który wyemitował reportaż o Ablyazovie, w którym przeprowadzono m.in. wywiad z Madiną Ablyazov oraz adwokatem Ablyazova Peterem Sahlasem.

„Le Monde” opublikował opinię Garry’ego Kasparova, wyjaśniającą, czemu „Francja nie może dokonać ekstradycji kazachskiego opozycjonisty Ablyazova”. Następnie „Libération” opublikował artkuł „Ablyazov – oszust stulecia czy dysydent męczennik?”, autorstwa dwóch dziennikarzy, w którym jeden z nich dokonał analizy argumentacji obrony i rodziny, a drugi BTA Banku. W tekście nie padła odpowiedź na zadane w tytule artykułu pytanie.
Po wydaniu przez sąd postanowienia w sprawie ekstradycji Ablyazova, agencje prasowe podchwyciły ostre wypowiedzi Madiny i Almy odnośnie ekstradycji: „jego ekstradycja to skazanie go na śmierć”, „ta decyzja to wstyd dla francuskiego wymiaru sprawiedliwości”, „francuski wymiar sprawiedliwości dał wiarę kłamstwom kazachskiego reżimu”, „to ostatni lider opozycji przeciwko Nazarbayevowi”, jak również adwokatów, Petera Sahlasa, Gérarda Tcholakiana, Bruno Rebstocka i Jean-Pierre’a Mignarda, którzy zapowiedzieli natychmiastową apelację do sądu kasacyjnego: „to postanowienie jest zadziwiające”, „nie jest powodem do dumy dla francuskiego wymiaru sprawiedliwości”, „postanowienie sędziów okrywa hańbą francuski wymiar sprawiedliwości”. AFP i inne agencje prasowe cytowały także przedstawicieli BTA, którzy "cieszyli się z wydanej decyzji”, która „ograniczy możliwości Ablyazova dalszego zarządzania tym, co ukradł” i „kończy jego ucieczkę”, dowodząc, że „przede wszystkim jest oszustem, a nie żadnym opozycjonistą politycznym”.

Le Monde

  • Reakcje świata