Wywiad z rosyjskim obrońcą Mukhtara Ablyazova w telewizji A24
© mukhtarablyazov.org 11.02.2014

Telewizja A24 wyemitowała wywiad z rosyjskim adwokatem Markiem Feiginem - obrońcą kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova.

W rozmowie Feigin zaznaczył, że w przypadku ekstradycji do Rosji, życie Ablyazova może być zagrożone. Zaznaczył również, że niebawem złoży pełne odwołanie od decyzji francuskiego sądu zezwalającej na ekstradycje Ablyazova do Rosji, gdzie nie będzie mógł on liczyć na sprawiedliwy proces. W wywiadzie, adwokat podkreślił również, że sprawy Ablyazova nie można rozpatrywać biorąc pod uwagę wyłącznie jego działalność biznesową, a żądanie wydania go jest ściśle związane z działalnością polityczną dysydenta. Feigin widzi też afiliację między obecnym kierownictwem banku BTA, kazachskim rządem i rosyjskimi śledczymi oraz upatruje w tym kontekst polityczny. Zdaniem prawnika Rosja zainteresowana jest zajęciem ostatków majątku Mukhtara Ablyazova, Kazachstan chce dostać w swe ręce samego Ablyazova, a Francja jest krótkowzroczna, jeśli zamierza wydać go nieformalnemu związkowi państw Rosji i Kazachstanu. 

Feigin to obrońca i polityk czynnie działający w opozycji do Władimira Putina. W 2012 r. był jednym z trzech adwokatów rosyjskiej grupy Pussy Riot.

Obejrzyj wywiad

  • Reakcje świata