Dziennik Il Messaggero stwierdza: paszport Shalabayevey był ważny
© mukhtarablyazov.org 14.03.2014

Il Messaggero, włoski dziennik, należący do najlepiej sprzedających się w Rzymie i centralnych Włoszech, powrócił do sprawy Almy Shalabayevey, żony dysydenta Mukhtara Ablyazova. Il Messagero w wydaniu z dnia 13 marca opublikował artykuł pod tytułem: „Shalabayeva. Paszport był ważny, nie powinna była być wydalona z Włoch“ (Shalabayeva, il passaporto era valido. non doveva essere espulsa dall'Italia).

Artykuł opisuje m.in. zabiegi kazachskiego ambasadora we Francji w celu dotarcia do władz Republiki Środkowej Afryki. Na początku tego roku ambasador zwrócił się do władz RSA z prośbą o wycofanie zwykłych oraz dyplomatycznych paszportów wydanych przez RSA obywatelom Kazachstanu. Jednocześnie w listach kazachska ambasada przyznała, że dokumenty wydane przez RSA były ważne.

Kazachski ambasador miał też wywierać presje na władzach RSA, proponując w zamian za pomoc w unieważnieniu dokumentów rewizję umowy o współpracy RSA z Kazachstanem. 

Władze RSA poinformowały w lutym tego roku MSZ Włoch o prowadzonej korespondencji i naciskach przedstawicieli władz Kazachstanu. Wkrótce przekażą całą dokumentację w tej sprawie eurodeputowanemu, którzy zajmuje się sprawą Almy we Włoszech.

Autor artykułu dochodzi do dwóch konkluzji. Zwraca uwagę, że Kazachstan stosuje powszechny nacisk w celu ułatwienia ekstradycji Mukhtara Ablyazova z Francji oraz stwierdza, że nowe źródła pozwolą zakończyć sprawę Almy we Włoszech, która obecnie jest oskarżana o posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Il Messaggero

Zobacz tłumaczenie artykułu

 

 

  • Reakcje świata