Radio Wolna Europa o uwolnieniu Paraskevich
© mukhtarablyazov.org 21.03.2014

Rozgłośnia radiowa Radio Wolna Europa, promująca wartości i instytucje demokratyczne opublikowała na swojej stronie internetowej artykuł o zwolnieniu Tatiany Paraskevich z aresztu ekstradycyjego w Pilznie.

49-letnia Tatiana Paraskevich spędziła w areszcie 22 miesiące po wystosowaniu przez Ukrainę i Rosję wniosku ekstradycyjnego. Była współpracowniczka Mukhtara Ablyazova - kazachskiego opozycjonisty, oskarżana była o defraudację milionów dolarów z kazachskiego BTA banku.

Przez te 22 miesiące pozarządowe organizacje międzynarodowe, takie jak Amnesty International, czy Human Rights Watch apelowały do władz Czech o niewydawanie Paraskevich i zwracały uwagę na polityczny charakter stawianych jej zarzutów. 

Minister Wewnętrzny Republiki Czeskiej w zeszłym miesiącu wyraził zgodę na przyznanie Paraskevich ochrony uzupełniającej na okres roku na terytorium Czech, która to uniemożliwiała jej ekstradycję. Jednocześnie Ministerstwo nie wyraziło zgody na opuszczenie przez nią aresztu.

20 marca 2014 roku na podstawie decyzji Minister Sprawiedliwości Republiki Czeskiej Tatiana Paraskevich opuściła areszt. Obecnie przebywa w Karlovych Varach, gdzie spotkała się z rodziną. 22-miesięczny pobyt w więzieniu nadwyrężył stan zdrowia Paraskevich - cierpi na anemię i ma problemy z sercem.

Zobacz reakcje Radio Wolna Europa na uwolnienie Paraskevich

  • Reakcje świata