Ablyazov nie utracił azylu w Wielkiej Brytanii
Kazachstańskie oraz rosyjskie media szerzą nieprawdziwą informację o pozbawieniu Mukhtara Ablyazova statusu azylanta w Wielkiej Brytanii. Prawnicy Ablyazova usiłują zdementować fałszywą pogłoskę. Kazachskiemu dysydentowi nie odebrano azylu politycznego, przyznanego mu w 2011 r. przez Home Office (brytyjskie MSW).
Ablyazov nie utracił azylu politycznego w Wielkiej Brytanii. W styczniu br., Home Office, poinformowało dysydenta tylko o swoich planach dotyczących pozbawienia go statusu azylanta
Rosyjski Kommersant, a w ślad za nim niektóre kazachstańskie portale jak np. gazeta.kz, prześcigają się w podawaniu nieprawdziwych i niesprawdzonych „informacji” o Ablyazovie. Opublikowane zostały wiadomości m.in. o tym, że w kwietniu 2014 roku dysydent utracił azyl, po tym jak MSW Wielkiej Brytanii uznało, że naruszył on kilka warunków postawionych przez władze Wielkiej Brytanii. Według doniesień prasowych, adwokaci byłego prezesa BTA Banku mieli już odwołać się od tej decyzji brytyjskiego MSW. Informacje te jednak całkowicie mijają się z prawdą.
- Mukhtar Ablyazov nie utracił azylu politycznego w Wielkiej Brytanii. W styczniu br., Home Office (brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), poinformowało dysydenta tylko o swoich planach dotyczących pozbawienia go statusu azylanta – mówi przedstawiciel Fundacji Otwarty Dialog, Anne Souleliac.
Do 15 maja br. Home Office wyznaczyło Ablyazovovi termin do którego miał udzielić wyjaśnień, dlaczego nie powinien zostać pozbawiony azylu.
- Po otrzymaniu tych informacji Home Office miało podjąć ostateczną decyzją w sprawie ewentualnego pozbawienia azylu. Do tej pory nie została ona jednak podjęta. Jeśli jednak Ablyazov utraci azyl, sprawa zostanie skierowana do sądu – dodaje Souleliac.
Mukhtar Ablyazov przebywa obecnie we Francji, gdzie toczy się jego proces ekstradycyjny. Osadzony jest w areszcie w miejscowości Corbas niedaleko Lyonu. Przez Rosję i Ukrainę, które wystosowały wnioski o jego ekstradycję, oskarżany jest o rzekome przestępstwa finansowe. Decyzją sądu z 3 czerwca udział Rosji i Ukrainy w sprawie ma być ograniczony do przemówienia podczas rozprawy. Następne posiedzenie odbędzie się 25 września w Sądzie Apelacyjnym w Lyonie.
Więcej na temat
-
04Sąd kasacyjny utrzymał w mocy wcześniejsze wyroki w sprawie ekstradycji Ablyazova
mar -
04Sąd kasacyjny utrzymał w mocy wcześniejsze wyroki w sprawie ekstradycji Ablyazova
mar -
24Sąd w Lyonie wydał decyzję o ekstradycji Ablyazova - oświadczenie obrony
paź -
10Kolejna rozprawa w sprawie Ablyazova pod koniec września
wrz -
06Mukhtar Ablyazov: „Chcą mnie zabić”
cze
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)