Kolejna rozprawa w sprawie Ablyazova pod koniec września
W czwartek 25 września br. w Sądzie Apelacyjnym w Lyonie (Francja) ma odbyć się kolejna rozprawa w sprawie ekstradycji kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova. Czy dojdzie podczas niej do konkretnych rozstrzygnięć – trudno na razie ocenić. Po czerwcowej decyzji tego sądu wiadomo tylko tyle, że do udziału w rozprawie dopuszczeni zostaną przedstawiciele Rosji i Ukrainy, czyli krajów, które wnioskują o wydanie Ablyazova.
W ostatnich tygodniach, obok politycznej motywacji stojącej za ściganiem Ablyazova, czytelne stały się także schematy korupcyjne, w ramach których organy śledcze Ukrainy i Rosji współpracowały, a de facto wykonywały instrukcje państwowego banku BTA, służącemu obecnie prezydentowi Kazachstanu, Nursultanowi Nazarbayevowi do międzynarodowej walki z Ablyazovem i jego otoczeniem.
Sąd w Lyonie 3 czerwca zadecydował, że we wrześniowej rozprawie będą mogli wziąć udział przedstawiciele Rosji i Ukrainy – działający w zmowie z władzami Kazachstanu, ale tylko w ograniczonym stopniu. Decyzją sądu, który uznał, że Rosja i Ukraina nie są stronami w sprawie, krajom tym nie przysługuje dostęp do akt, ani prawo do składania lub dodawania dokumentów do akt. Ich udział ma się ograniczyć do wygłoszenia przemówienia. Rosję w Lyonie ma reprezentować oficjalny przedstawiciel Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, a Ukrainę radcy prawni z prywatnej kancelarii Winston & Strawn LLP.
Co warte odnotowania - udział kancelarii Winston & Strawn LLP poświadczony dokumentem podpisanym przez śledczego Maksima Melnika został zakwestionowany przez ukraiński sąd. Podczas rozprawy, która również miała miejsce 3 czerwca, Rejonowy Sąd Pieczerski miasta Kijowa orzekł, że wydanie przez śledczego Melnika zezwolenia jest niezgodne z prawem, a tym samym nieważne. Sąd orzekł także o konieczności uchylenia tego zezwolenia.
BTA Bank, którego władze obecnie lobbują w Rosji i na Ukrainie o wzmożenie wysiłków w celu ekstradycji dysydenta, wcześniej należał do Ablyazova. Po konflikcie politycznym spowodowanym wspieraniem przez niego demokratycznej opozycji i mediów w Kazachstanie, władze w Astanie przemocą znacjonalizowały bank i oskarżył Ablyazova o doprowadzenie go na skraj bankructwa, co stało się formalnym powodem międzynarodowych listów gończych i wniosków ekstradycyjnych, nie tylko ze strony Kazachstanu, ale także współpracujących z nim ówczesnych reżimów Janukowycza i Putina.
Chroniąc się przed więzieniem i losem Michaila Chodorkowskiego, Ablyazov wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl polityczny. Pomimo przysługującej mu ochrony prawnej, został zatrzymany w lipcu 2013 r. we Francji i osadzony w areszcie ekstradycyjnym. Od tego czasu trwa prawna batalia o jego wolność, której istotnymi frontami są nie tylko sale sądowe, ale także gabinety polityków i media. Znaczącą rolę odgrywają także wysiłki organizacji broniących praw człowieka i przeciwdziałających nadużywaniu instrumentów Interpolu, wykorzystywanego przez kraje niedemokratyczne do walki z przeciwnikami politycznymi na całym świecie.
Więcej na temat
-
04Sąd kasacyjny utrzymał w mocy wcześniejsze wyroki w sprawie ekstradycji Ablyazova
mar -
04Sąd kasacyjny utrzymał w mocy wcześniejsze wyroki w sprawie ekstradycji Ablyazova
mar -
24Sąd w Lyonie wydał decyzję o ekstradycji Ablyazova - oświadczenie obrony
paź -
25Ablyazov nie utracił azylu w Wielkiej Brytanii
lip -
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Obrońcy praw człowieka w liście do władz Litwy stają w obronie Syryma Shalabayeva (., 0 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)