We francuskim sądzie kasacyjnym odbyło się posiedzenie w sprawie ekstradycji Mukhtara Ablyazova
- 4 marca sąd kasacyjny ogłosi, czy francuski rząd może wydać dekret w sprawie ekstradycji, czy też sprawą tą powinien zająć się inny sąd.
- Obrona Ablyazova będzie odwoływać się od decyzji w sprawie ekstradycji i ma zamiar osiągnąć sukces w ratowaniu dysydenta, któremu grozi ekstradycja do Rosji lub na Ukrainę.
18 lutego 2015 roku francuski sąd kasacyjny odbył posiedzenie, na którym miała zapaść decyzja, czy sąd niższej instancji dopuścił się uchybień procesowych, wydając postanowienie na korzyść ekstradycji kazachskiego opozycyjnego polityka Mukhtara Ablyazova, który może trafić do Rosji lub na Ukrainę.
24 października 2014 r. sąd w Lyonie wydał postanowienie w sprawie zgody na ekstradycjęMukhtara Ablyazova. Tego samego dnia Ablyazov złożył odwołanie do sądu kasacyjnego w tej sprawie.
Zgodnie z francuskim prawem sąd kasacyjny nie rozpatruje sprawy ponownie i nie bada dowodów. Rola sądu kasacyjnego we Francji ogranicza się tylko do oceny tego, czy sąd niższej instancji dopuścił się uchybień procesowych wystarczająco poważnych, by uchylić wydane wcześniej postanowienia. W ubiegłym roku, 9 kwietnia 2014 roku, sąd kasacyjny uchylił postanowienia, pierwotnie wydane przez regionalny sąd w Aix-en-Provence 9 stycznia 2014 roku, orzekając na korzyść ekstradycji Ablyazova. Sąd kasacyjny skierował sprawę oskarżonego do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Lyonie.
4 marca 2015 roku sąd kasacyjny wyda postanowienie, które ma rozstrzygnąć, czy decyzja lyońskiego sądu w sprawie ekstradycji Mukhtara Ablyazova zostanie odwołana. W przypadku anulowania przez sąd kasacyjny postanowień lyońskiego sądu wnioski ekstradycyjne Rosji i Ukrainy zostaną po raz trzeci skierowane do sądu niższej instancji do ponownego rozpatrzenia.
Jeżeli sąd kasacyjny nie dopatrzy się uchybień procesowych wystarczająco poważnych, aby uchylić postanowienia lyońskiego sądu, to postanowienia te pozostaną w mocy i będą brane pod uwagę przez rząd Francji, który powinien zdecydować, czy wydawać dekret o ekstradycji.
Jak stwierdził adwokat rodziny Ablyazova Peter Salas: „W rosyjskiej i ukraińskiej sprawie Ablyazova na kilometr czuć korupcję. I jak tu wierzyć, że proces sądowy przeciwko Ablyazovowi w Moskwie albo Kijowie będzie sprawiedliwy, kiedy tamtejsze sprawy zostały przygotowane na zlecenie Kazachstanu? Komu można wierzyć? Rosyjskiemu prokuratorowi, który obiecał Francji, że jeśli dojdzie do ekstradycji Ablyazova, to zostanie on potraktowany sprawiedliwie i jego prawa nie będą łamane? Przecież świat wielokrotnie mógł się przekonać, że nie można wierzyć nawet prezydentowi tego kraju.”
W przypadku wydania przez francuski rząd dekretu w sprawie ekstradycji Ablyazov może go zaskarżyć, składając odwołanie do Najwyższego Sądu Administracyjnego Francji (Conseild’État), a także domagać się wydania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowienia o wstrzymaniu jego ekstradycji.
Rozprawa w Lyonie była bardzo niejednoznaczna. Lyoński sąd całkowicie zrezygnował z przesłuchiwania świadków obrony, w tym Garry Kasparova, Lva Ponomareva, Marka Feygina i innych. Francuski prokurator w Lyonie stwierdził, że Rosji i Ukrainie można wierzyć, iż proces sądowy przeciwko Ablyazovowi będzie sprawiedliwy, że będą go traktować humanitarnie i nie odeślą do Kazachstanu. Francuski prokurator zaznaczył także fakt, że siedem osób z listy Magnitskiego brało udział w preparowaniu sprawy Ablyazova w Rosji. Wśród nich znajduje się sędzia Aleksey Krivoruchko, który wydał nakaz aresztowania opozycjonisty, kierujący grupą śledczych Nikolay Budilo i zastępca Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Viktor Grin, sprawujący opiekę nad sprawą Ablyazova. A propos — Krivoruchko i Grin dostali zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Niemniej te fakty nie skłoniły lyońskiego sądu do zadania sobie pytania o wiarygodność rosyjskiej sprawy Ablyazova. Lyoński sąd nie wziął też pod uwagę dowodów świadczących, że swoją sprawę przeciwko Ablyazovowi Ukraina spreparowała na prośbę Kazachstanu.
Adwokaci, działający w interesach dyktatora Kazachstanu Nursultana Nazarbayeva, zażądali od francuskiej prokurator Solange Legras aresztowania Ablyazova po tym, jak prywatni detektywi pracujący na rzecz Kazachstanu ujawnili jego pobyt na południu Francji. Na wniosek kazachstańskich adwokatów Legras doprowadziła do aresztowania Ablyazova 31 lipca 2013 r., który od tej pory przebywa w areszcie śledczym we Francji.
Reżim Nazarbayeva dąży do zniszczenia Ablyazova, który już od dawna jest jak drzazga wbita w ciało reżimu, gdyż potępia korupcję, współfinansuje ruch opozycyjny w kraju, popiera reformy gospodarcze i polityczne oraz wolność prasy.
Jak ogłoszono w tym miesiącu, w Kazachstanie zostaną przeprowadzone przedterminowe wybory prezydenckie w tym roku, zamiast w 2016. Poprzednie wybory, również przedterminowe, odbyły się w 2011 roku. Zwyciężył w nich Nursultan Nazarbayev, zyskując 95,55% głosów wyborców. W 2007 roku kazachstański parlament udzielił Nazarbayevowi, jako pierwszemu prezydentowi, prawa do kandydowania na najwyższe stanowisko w państwie nieograniczoną liczbę razy. Słynący z nepotyzmu władca znajduje się przy władzy w Kazachstanie bez przerwy od ponad 25 lat.
Więcej na temat
-
09Wspólny cel – demokracja. Pierwsze spotkanie ODF z Mukhtarem Ablyazovem
sty -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
10Francja odmawia ekstradycji Mukhtara Ablyazova do Rosji i na Ukrainę
gru -
30ODF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Litwy o odmowie ekstradycji S. Shalabayeva do Kazachstanu lub na Ukrainę
cze -
28S. Shalabayev w pełni bezpieczny. Redaktor naczelna „Respubliki” dziękuje ODF
cze
Powiązane galerie
-
Wspomnienia Ablyazova: jak porzucił naukę i zajął się biznesem
-
Ablyazov z rodziną
-
Petr Silaev INTERPOL Spotlight
Powiązane publikacje
- Sprawa Paraskevich: Ukraina kontynuuje współpracę z Rosją i Kazachstanem w ściganiu uchodźców politycznych (.pdf, 0.16 MB)
- Czeska parlamentarzystka apeluje do premiera Francji o ponowne rozważenie decyzji o ekstradycji Ablyazova (.pdf, 0.24 MB)
- Yegor Sobolev wzywa do zbadania przypadków korupcji wśród śledczych ukraińskich w sprawie Mukhtara Ablyazova i Syryma Shalabayeva (.pdf, 0.13 MB)
- Szokującą decyzją rząd francuski nakazuje ekstradycję kazachstańskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova do Rosji (.pdf, 0.43 MB)
- MSZ Francji zasłania się sądem ws. Ablyazova. Niesłusznie (.jpg, 0.68 MB)