Il Messaggero: Sprawa Shalabayevej, ekspertyza zdjęcia stanowi oskarżenie dla MSW Włoch
© mukhtarablyazov.org 15.11.2013

SHALABAEVA, ekspertyza zdjęcia stanowi oskarżenie dla MSW Włoch

RZYM Istnieje niezależna ekspertyza, wykonana na zamówienie adwokatów starszej córki Almy Shalabayevej, która grozi oskarżeniem dla Głównego Urzędu Policji w Rzymie i MSW Włoch z powodu ich zachowania w sprawie wydalenia z kraju żony dysydenta i kazachskiego bankiera Muktara Ablyazova. Na siedmiu stronach, punkt za punktem, opinia ta potwierdza podejrzenie, powstałe i rozpowszechnione jeszcze latem tego roku: do „stworzenia” dokumentu dla małej córeczki Almy, zaledwie sześcioletniej Alua, pozwalającego na wyjazd za granicę, ludzie z ambasady wykorzystali zdjęcie zamieszczone w środkowoafrykańskim paszporcie, który Alma Shalabayeva przedstawiła funkcjonariuszom Policji podczas przeszukania i zatrzymania, co spowodowało, że w ciągu kilku godzin najpierw trafiła do ośrodka imigracyjnego w Ponte Galeria (CIE), a w konsekwencji, na samolot lecący do Kazachstanu. W ogóle, jest prawdopodobnie, że ktoś z otoczenia naszych (tj. włoskich) organów ścigania przekazał dokumenty do ambasady Kazachstanu, która z kolei, stworzyła dokument tylko z zewnątrz sprawiający wrażenie, że pochodzi on z Azji Środkowej.

SKANER

Ekspertyza została przeprowadzona przez Fabio Pisterzi, specjalistę w dziedzinie grafiki trójwymiarowej, który wyjaśnia, że zdjęcie dziewczynki zostało poddane bardzo prostej obróbce: „Przy pomocy skanera można odtworzyć wizerunek i usunąć nałożone elementy”, twierdzi ekspert odpowiadając na pytanie, czy zdjęcia są identyczne, i w konsekwencji, - „czy są one produktem jednego i tego samego kadru”. Tak więc mowa jest o prostej obróbce, polegającej na skopiowaniu i dopasowaniu wizerunku. Fragment zdjęcia, który „stanowił obiekt zainteresowania” (twarz), został „wycięty”, a następnie dokonano nałożenia fragmentu przedstawiającego sukienkę w taki sposób, że w gruncie rzeczy, zamiast szyi dziewczynki widoczna jest szyja innego człowieka. Konsultant na zakończenie ekspertyzy stwierdza dodatkowo, że „obróbka została wykonana przy pomocy programu Photoshop”.

HIPOTEZA Z PERUGII

Wyniki ekspertyzy ukończonej 4 października, zostaną doręczone prokuratorowi Eugenio Albamonte. Możliwe jednak, że akt oskarżenia będzie dotyczył również Głównego Urzędu Policji w Rzymie oraz MSW Włoch - gdzie z niecierpliwością oczekuje się na wyniki raportu poświęconego tej sprawie. W tej sytuacji jest możliwe, że Astolfo Di Amato, adwokat Madiny Ablyazovej, starszej siostry Alua, zdecyduje się zwrócić do prokuratury w Perugii.

Sara Menafra

Zobacz cały artykuł

  • Reakcje świata