KyivPost: kazachstańscy prokuratorzy: Ablyazov nie może być ekstradowany bez zgody Francji
© mukhtarablyazov.org 15.01.2014

"Kazachstańskie organy ścigania kontynuują współpracę z francuskimi władzami w celu ekstradycji Mukhtara Ablyazova bezpośrednio do Kazachstanu" - oficjalnie przyznaje kazachstańskie biuro Prokuratora Generalnego, cytowane w artykule opublikowanym przez portal KyivPost.

Artykuł koncentruje się na decyzji francuskiego sądu w Aix-en-Provence, który 9 stycznia zezwolił na ekstradycję kazachskiego dysydenta Mukhtara Ablyazova, a także na kwestii tego czy trafi on do Kazachstanu. Sąd zgodził się bowiem na wydanie Ablyazova do Rosji i Ukrainy, jednocześnie zaznaczając, że pierwszeństwo w tym zakresie ma mieć Rosja, ponieważ działania Ablyazova, miały spowodować rzekomo większe straty właśnie dla tego kraju.

Władze Kazachstanu, mimo, że oficjalnie podkreślają, że w związku z Europejską Konwencją o Ekstradycji z 13 grudnia 1957 r., "kwestia dalszej ekstradycji Ablyazova z Rosji lub Ukrainy nie jest rozważana w tym momencie". Jednocześnie jednak przyznają, że współpracują z władzami Francji, by ta wydała Ablyazova bezpośrednio do Kazachstanu.

Zarówno obrońcy dysydenta jak i organizacje zajmujące się obroną praw człowieka, takie jak Amnesty International, podkreślają, że ekstradycja do Rosji lub Ukrainy grozi tym, że ostatecznie Ablyazov zostanie i tak przekazany do Kazachstanu, z którym to oba te kraje ściśle współpracują.

Cały artykuł

  • Reakcje świata